Czy należy się odszkodowanie za wstrząśnienie mózgu?

mri_head_side
foto: Ranveig

Wśród konsekwencji wypadków komunikacyjnych jednym z najczęstszych jest wstrząśnienie mózgu.

Czym jest dokładnie wstrząśnienie mózgu?

Pod tą jednostką chorobową kryją się zazwyczaj krótkotrwałe zaburzenie czynności mózgu, które to zaburzenia nie pozostawiają istotnych zmian w strukturze mózgu.

Z swojej definicji wystąpienie wstrząśnienia mózgu nie wiąże się zatem z jakimkolwiek uszkodzeniem układu nerwowego a zwłaszcza mózgu.

Tym samym, gdy uraz, którego doznał poszkodowany w wyniku wypadku komunikacyjnego, czy z innej przyczyny jak chociażby upadek na oblodzonej powierzchni, ogranicza się jedynie do wstrząśnienia mózgu, to objawy powinny minąć samoistnie bez śladu.

Podsumowując jeżeli po wstrząśnieniu mózgu dochodzimy do siebie to doznaliśmy właśnie wstrząśnienia mózgu, gdyby było inaczej, to oznaczałoby, iż doszło do powstania jakiejś innej jednostki chorobowej.

Dodać należy, iż typowymi objawami wstrząśnienia mózgu są: krótkotrwała utrata świadomości i zaburzenia pamięci.

Wstrząsowi mózgu mogą także towarzyszyć takie dolegliwości jak: ból głowy, problemy z pamięcią, koncentracją, zaburzenia równowagi, nudności, wymioty czy spóźnione reakcje i problemy z prawidłową artykulacją – wysławianiem się.

Czy zatem należy się odszkodowanie za uraz w postaci wstrząśnienia mózgu, skoro w teorii poszkodowany z urazu tego wychodzi bez szwanku?

Po pierwsze, to zakład ubezpieczeń w takiej sytuacji przypuszczalnie wyda decyzje odmowną. Właśnie wskazując na brak powstania u poszkodowanego uszczerbku na zdrowiu. Faktycznie przyjęta przez Ustawodawcę tabela oceny procentowego  uszczerbku na zdrowiu nie zawiera takiej jednostki chorobowej jak wstrząśnienie mózgu.

Niemniej jednak nawet zakładając, iż rzeczywiście uszczerbek na zdrowiu u poszkodowanego wynosi zero %, to nie oznacza, iż nie poniósł on krzywdy, która wymaga naprawienia. Konsekwencje wstrząśnienia mózgu są bowiem dość dotkliwe. Od 7 dniowej obserwacji szpitalnej zaczynając po wskazane wyżej konsekwencje jak bóle głowy, problemy z pamięcią, wysławianiem się itd.

Więcej na ten temat pisałem w tym WPISIE.

Po drugie nie jest niestety tak, iż urazy głowy ograniczają się tylko do wstrząśnienia mózgu. Nawet gdy sma układ nerwowy nie ulega uszkodzeniu. Często jednak bóle głowy, problemy z mową, pamięcią utrzymują się, tak iż neurolog stwierdza wystąpienie zaburzeń adaptacyjnych będące następstwem urazów  i wypadków, w których nie doszło do trwałych uszkodzeń OUN jak chociażby utrwalone nerwice związane z urazem głowy. Wówczas zgodnie z tabelą taki uraz może być punktowany jako co najmniej 5% uszczerbek na zdrowiu. Tym samym roszczenie o zadośćuczynienie także będzie wyrażać się w znacznie większej kwocie.

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

38 myśli na temat “Czy należy się odszkodowanie za wstrząśnienie mózgu?”

  1. W czwartek podczas w sumie niewilekiej kolizji, tyle co zderzak do wyklepania rozbiłem skroń o słupekdrzwi. Zamroczyło mnie i pojechałem do szpitala i spędziłem tam około 48h do wczoraj- kiedy wyszedłem na własna prosbę.
    Lekarze stwierdzili u mnie wstrząs mózgu, rany tylko powierzchowne nie miałem szytej,

    pytanie proste ile mogę spodziewać się pieniędzy tytułem zadośćuczynienia za krzywdę ? Co mi sie jeszcze nalezy poza zadośćuczynieniem?

    W sumie musiałem odwołac wyjazd do dzoadkow na cmentarz do Szamotuł.

    Polubienie

    1. Dzień dobry,

      Szanowny Panie Szamotuły 22
      Co do wysokosci zadośćuczynienia, t odsyłam raz jeszcze do treści nineijszego artykułu.
      Jeżeli skończy się na samym wstrząśnieniu bez dalszych zmian, to zadośćuczynienie nie powinno przekroczyć kilku tysiecy, jeżeli zaszły dalej idące zmiany w psychice czy ukłądzie nerwowym, to już zależy od konkretnych ustaleń biegłych sądowych.

      Poza zadośćuczynieniem ma Pan prawo do zwrotu kosztów leczenia

      Polubienie

  2. Moja siostra miała wypadek z winy kierowcy innego samochodu i poza ogólnymi obtarciami twarzy doznała złamania nosa. Czy i jakie odszkodowanie sie za to należy? Doda, ze kierowca został skazany przez sąd bo jechał pod wpływem narkotyków i zabrano mu praw jazdy.

    Polubienie

    1. Dzień dobry, Akurat jazda pod wpływem narkotyków dla wysokosci odszkodowania czy raczej zadośćuczynienia nie ma znaczenia.

      A co do złamania nosa, to zależy od dalszych konsekwencji.
      Trudmo mi się tu jednoznacznie odnieśc.

      Tabela uszczerbków na zdroiwu ZUS przewiduje następujący uszczerbek w zakresie urazu nosa:

      Uszkodzenia nosa:
      a) uszkodzenie nosa bez zaburzeń oddychania i powonienia –
      zależnie od rozległości uszkodzenia
      1–10
      b) uszkodzenie nosa z zaburzeniami oddychania – zależnie od
      rozległości uszkodzenia i stopnia zaburzeń oddychania
      5–20
      c) uszkodzenie nosa z zaburzeniami oddychania i powonienia
      – w zależności od stopnia zaburzeń w oddychaniu
      i powonieniu
      10–25

      Polubienie

  3. Witam.

    Moja żonaa uległa wypadowi komunikacyjnemu w październiku tego roku.
    Konkretnie uderzyła głową w kierownice, albo w szybę, jak koles w nią wjechał. W sumie nawet nie wie w co uderzyła, bo tych kilkunastu sekund nie pamieta- dziura w pamięci.
    .
    W szpitalu na SOR-ze stwierdzono uraz głowy ze wstrząśnieniem mózgu i spędziła tam cały tydzień.

    Do tej pory skarży się na bóle głowy i leczy u lekarza neurologa ,który stwierdził zespół stresu pourazowego, czy jakos tak jakieś zaburzenia adaptacyjne..

    Jest ubezpieczona w pracy w pzu.
    Nie wiemy na razie kiedy zakończy sie leczenie. Ma jeszcze za poltora miesiąca wizyte u neurologa.

    Na jaką kwotę możemy liczyć miej więcej ?

    Czy liczy się do wysokości leczenie szpitalne (pobyt w szpitalu) i zespół stresu pourazowego ?
    Pozdrawiam serdecznie !

    Bogus Poznań

    Polubienie

    1. Dzień dobry,

      Wprzypadku Pana żony doszło nie tylko do wstrząśnienia mózgu, ale do dalej idących konsekwencji w postaci neurologicznej lub psychologicznej.
      I to te urazy będą decydowały o wysokości należnego żonie zadośćuczynienia.

      Trudno mi bez dokumentacji medycznej się odnieść do tego roszczenia. Tak na prawdę pewnie dopiero na tej podstawie mozna by ocenić to zadośćuczynienie. Natomiast na pewno nie będzie ono w wysokości symbolicznej.

      Polubienie

  4. Witam jestem pierwszy raz na tym blogu, a akurat szukam odpowiedzi na pytanie dotyyczące odszkodowania za wstrząsnienie mózgu.

    Mam pytanie. Doznałem wstrząsu mózgu w wyniku uderzenia przez drzwi w pracy. Tak kolega mozno otworzył, ze akurat dostałem centralnie w głowę. W szpitalu spędziłem 5 dni i chciałbym dostać odszkodowanie .
    Jestem ubezpieczony na 10000 zł w Pzu – ubezpieczenie grupowe. Bardzo proszę o wiadomość

    Polubienie

    1. DZień dobry,

      Panie Tomaszu z Śremu,

      Jeżeli chodzi o odszkodowanie z ubezpieczenia grupowego w PZU, to zależy od konkretnej polisy i jej warunków. Niemniej jednak bardzo możłiwym jest, iż w tabeli uszczerbku na zdrowiu PZU samo wstrząśnienie mózgu nie jest podstawą do wypłaty odszkodowania.

      Mozna by się natomiast zastanowić, czy moze Pan dochodzić roszczeń od kolegi, który przyfasolił Panu drzwiami.

      Polubienie

  5. Dzień dobry.

    Chcialbym się dowiedzieć ile mozna się domagać za wstrzasnienie mózgu ale którego doznało się w wyniku pobicia. W wyniku sprzeczki dostałem butelką w głowę straciłem przytomność wymioty i 4 dni w szpitalu na obserwacji.

    Polubienie

    1. Dzień dobry, W zasadzie fakt, czy do wstrząsnienia mózgu doszło w wyniku pobicia czy w konsekwencji wypadku komunikacyjnego nie powinien mieć znaczenia dla wymiaru naleznego zadośćuczynienia, czy odszkodowania.

      Polubienie

  6. Witam dnia 30 listopada miałam wypadek w pracy. Wychodząc z dokumentami do podpisu pośliznęłam się na śliskiej powierzchni i upadlam do tyłu na głowę .Przebywałam w szpitalu 9 dni, obecnie jestem na zwolnieniu lekarskim. Stwierdzono u mnie wstrząśnienie mózgu oraz uraz skrętny kręgosłupa szyjnego z uszkodzeniem więzadeł C3/C4. Ponad 4 tygodnie chodziłam na stałe w kołnierzu szyjnym. Obecnie też zakładam go w trakcie wykonywania niektórych czynności i w razie nasilonego bólu. Mam problemy ze spaniem ( jestem pod kontrolą psychiatry – mam leki przeciw depresyjne), bóle głowy, zawroty , często w trakcie rozmowy mam „czarną dziurę ” – brakuje mi słów, nie mogę się wysłowić Jestem pod kontrolą neurologa – obecnie w trakcie badań. Czy po zakończeniu leczeni jest możliwe otrzymanie odszkodowania z ZUS ? Inspektor BHP zakwalifikował to jako wypadek przy pracy. Jeżeli tak – to na ile % mogę liczyć ?Oczywiście mam też pracownicze ubezpieczenie grupowe.

    Polubienie

    1. Dzień dobry, Jeżeli zdarzenie to miało charakter wypadku przy pracy, to jak najbardziej mozna się starać o jednorazowe odszkodowanie. Wstrząsnienie mózgu jako takie nie jest punktowane % uszczerbkiem na zdrowiu, natomiast dolegliwości neurologiczne już tak. Przypuszczalnie może to być od kilku do kilkunastu procent uszczerbku.
      Z grupówki tez proszę zgłosić.

      Pozostaje jeszcze pytanie, czy można by dochodzić roszczeń od osoby, która zaniechała zabezpieczenia śliskiej powierzchni a wiec pewnie od pracodawcy.. Ale tutaj trzeba by wykazać winę.

      Polubienie

      1. Dziękuję za odpowiedź. Proszę jeszcze o jedna podpowiedź, czy za wstrząśnienie mózgu i za uraz kręgosłupa uszczerbek naliczany jest odrębnie? Bo rozumiem że i z tego tytułu też się należy odszkodowanie ? Pozdrawiam

        Polubienie

  7. Witam 8 pażdziernika doznałam wstrząsu mózgu w wyniku uderzenia przez opadająca klapę od zamrażarki .Wypadek został uznany jako wypadek w pracy,przebywałam na zwolnieniu do 30 grudnia.Mam wykupione w pzu ” dodatkowe ubezpieczenie grupowe na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego spowodowane nieszczęśliwym wypadkiem „. Po zakończonym leczeniu złożyłam całą wymaganą dokumentacje w pzu i u pracodawcy.Z pzu dostałam negatywną odowiedz od pracodawcy jeszcze nic. Nie wiem co mam teraz zrobić czy jest sens abym się odwoływała czy to coś da. Bardzo bym prosila o odpowidz

    Polubienie

  8. Decyzja z ubezpieczalni.

    W imieniu P** Ż**** S* informuję, że po rozpatrzeniu zgłoszonego roszczenia świadczenie nie może zostać przyznane.

    Podstawą do przyznania świadczenia jest umowa ubezpieczenia zawarta na podstawie ogólnych warunków dodatkowego ubezpieczenia na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego spowodowanego nieszczęśliwym wypadkiem zatwierdzonych Uchwałą Nr UZ /145/2009 z dnia 3 marca 2004 roku Zarządu P** Ż***** S*. Uchwałą Nr UZ/19/2011 z dnia 24 stycznia 2011 roku Zarządu P** Ż**** S*.

    Zgodnie z & 2 ust. 1 ogólnych warunków trwały uszczerbek na zdrowiu oznacza trwałe, nie rokujące poprawy uszkodzenie danego organu, narządu lub układu, polegające na fizycznej utracie tego organu,narządu lub układu lub upośledzeniu jego funkcji.

    Według opinii lekarza orzecznika, wydanej po wnikliwej analizie przedstawionej dokumentacji medycznej, brakuje obiektywnych dowodów na stwierdzenie, że przebyty uraz spowodował trwałe, nieodwracalne i nie rokujące poprawy następstwa w postaci ubytków neurologicznych. Dostarczona dokumentacja zawiera dowody jedynie na występowanie bólu, skarg subiektywnych oraz innych objawów i dolegliwości o charakterze przejściowym i odwracalnym.

    Jednocześnie informuję, żę w ubezpieczeniu następstw nieszczęśliwego wypadku wypłata określonej kwoty świadczenia następuje wyłącznie w przypadku trwałego uszczerbku na zdrowiu powstałego w skutek wypadku, a nie za sam fakt wystąpienia wypadku.

    Spełniając ustawowy obowiązek informuję, że w przypadku braku akceptacji stanowiska ubezpieczyciela istnieje możliwość dochodzenia roszczeń także na drodze sądowej.

    Polubienie

  9. Do złożenia pełnej dokumentacji u ubezpieczyciela musiałam przedstawić zaświadczenie od lekarza o zakończeniu leczenia, także w danej chwili leczenie ogólne zakończono, aczkolwiek zostałam skierowana na rehabilitację odcinka szyjnego kręgosłupa, które rozpoczęłam 30.01.17r.
    Ostateczne zaświadczenie od neurologa:
    „Leczona w poradni Neurologicznej z powodu urazu głowy w dniu 08.10.2016r-wypadek w pracy.
    Dgn.Stan po urazie glowy
    Pourazowe bole i zawroty glowy
    Zespol szyjny
    Dyskopatia C3-C4, C5-C6
    Wstrzasnienie mozgu w wywiadzie.
    Leczenie w poradni neurologicznej zakonczono w dniu 30.12.2016r.

    Komisji w PZU nie mialam. Od razu dostalam odpowiedz pisemna-negatywna. Dokumentacje zlozylam 13.01.2017 a odpowiedz otrzymalam 18.01.2017r.

    Na komisje w ZUS nie mam jeszcze wyznaczonego terminu.

    Polubienie

    1. Nie znam konkretnych warunkow polisowych Pani ubezpieczenia, ale myslę że w tej sytuacji najrozsądniej będzie poeczekac na ustalenia komisji zusu. Co prawda nie ma bezpośredniego przełozenia między ustalonym procentem przez zus a pzu. Niemniej jednak jezeli zus stwierdzi u Pani jakis uraz o charakterze neurologicznym to Pzu nie bedzie miao dużego pola manewru. Tak więc poczekał bym na zus i wowczas złozylbym reklamację z powołaniem na tę opinię.

      Polubienie

  10. Znajoma była regularnie bita przez swojego konkubenta, do momentu gdy po pobiciu była w ciężkim stanie zgłosiła wszystko… Ale minęło już od zdarzenia kilka miesięcy i wciąż uskarża się na bóle głowy (raz obudziła się w nocy z takim silnym bólem, ze mieliśmy już jechać na pogotowie), ciągle czegoś zapomina (drobnostki), ale też dziwne zachowanie jak mimowolnie wyciąga z kieszeni klucze gdy dochodzi do jakichś drzwi, tak jakby chciała je otworzyć (np: gdy dochodzi do drzwi od toalety w restauracji), ale prawie od razu się sama orientuje co robi… tak jak by działała czasem na dziwnym autopilocie… Jeżeli chodzi o mowę to niby nic się nie zmieniło, ale czasem mam wrażenie, że zapomina słów, lub ma problem z wymówieniem i zacina się przy tym na chwile, może to wszystko nie ma związku z pobiciem, ale nigdy wcześniej tego u niej nie widziałem, a znamy się od 13lat… czy to możliwe, ze to właśnie są obiawy wstrząsu mózgu i zmian? jeżeli tak to czy należy jej się odszkodowanie, albo przynajmniej darmowe leczenie? tym bardziej, że zdarzenie miało miejsce około 4/5 miesięcy?

    Polubienie

    1. Dzien dobry,

      Czy to możłiwe, ze to objawy mają zwiazek z pobiciem- mołziwe jak najbardziej, przy czym własciwym byłoby tutaj skonsultowanie się z neurologiem, który by stan zdrowia znajomej ocenił.

      Czy należy się odszkodowanie, oczywiście jeżeli jest w stanie wykazać, iż konkubent doprowadził przemocą do takiego stanu to jak najbardziej.

      Darmowe leczenie- co Pan ma na myśli? Mówi Pan o tym poza NFZ-tem?

      Polubienie

  11. Witam w grudniu żona miała kolizje drogową (dachowała autkiem) w szpitalu spędziła kilka dni miała wstrząśnienie mózgu, oraz naderwanie mięśnia szyjnego. ubezpieczyciel na życie z Warty wypłacił jej tylko za pobyt w Szpitalu jednakże nie stwierdził żadnego uszczerbku na zdrowiu. Przez Policje zostało to zakwalifikowane jako kolizja, nawet do WYKROCZENIA powołali biegłego który stwierdził, iz kwalifikuje sie jako poniżej dni 7. jeszcze postępowanie nie jest zakończone najprawdopodobniej bedzie umorzone.
    Czy można sie odwołac od decyzji Warty(czy warto) i czy można liczyć na odszkodowanie z NNW??

    Polubienie

        1. Ok, Odwołac się Panstwo jak najbardziej mogą.
          Mam co prawda spore wątpliwości co do skutrecznosci takiego działania. O czym pisałem. https://blogoodszkodowaniach.pl/category/odwolanie/

          Istotnym natomiast probleme jest fakt, iż samo wstrząsnienie mózgu z punktu widzenia medycyny nie pociaga za soba trwałego uszczerbku na zdrowiu, a ten musi wystąpić by Warta rozważała wypłatę.

          Musiałby być stwierdzony jakiś dalej idący uraz neurologiczny,

          Pozdrawiam

          Polubienie

  12. Witam serdecznie na początku tego roku byłem sprawcą wypadku drogowego (wgniecione zderzaki i maski samochodów) jak się okazało pasażer drugiego samochodu doznał wstrząśnienia mózgu czy może rościć jakieś jakieś kwestie finansowe ode mnie czy tylko od mojego ubezpieczyciela (miałem aktualne OC) i mniej więcej w jakich kwotach

    Polubienie

  13. Witam .
    Panie Bartoszu, lecze sie na zaburzenia adaptacyjne po kolizji (potracenie na pasach). Pomimo ze doznalam jedynie urazu skretnego kregoslupa to cierpie do dzisiejszego dnia . Moja choroba oprocz atakow lęku ktore są dla mnie uwlaczajace z powodu mojego wygladu podczas nich to dodatkowo albo przede wszystkim odczuwam bole kostno stawowe . Dodatkowo mam okropna przeczulice zlokalizowana w wielu miejscach na calym ciele . Moje pytanie do Pana brzmi, czy mimo braku wstrzasnienia mozgu poniewaz nie uderzylam sie w glowe ubezpieczyciel powinien uznac te objawy do skutkow kolizji ?
    Jestem zrozpaczona moje zycie to terapia na oddziale dziennym psychiatrycznym od ponad 4 msc i leki ktore niestety srednio pomagaja.
    Bede wdzieczna za odpowiedz . Pozdrawiam

    Polubienie

    1. Dzień dobry, Moim zdaniem wystąpienie lub nie wstrząsnienia mózguw zaden sposób nie warunkuje wystąpienia innych urazów o charakterze neurologicznym czy psychologicznym. O ile więc lekarze widzą jak najbardziej związek przyczynowy miedzy wypadkiem a urazami, toubezpieczyciel nie powinien odmawiać. Oczywiscie przekonac ostateczniemozna go tylko w sądzie.

      Polubienie

  14. Dziekuje Panu za odpowiedz.
    Teraz juz wiem ze ewentualna walka z ùbezpieczycielem bedzie miala sens
    Zyczę Panu duzo zdrowia .

    Polubienie

  15. Witam,
    Ja chciałam się zapytać, jakie mogę dostać odszkodowanie, za upadek z wysokości konia,
    i mocne stłuczenie nosa z przemijającym krwawieniem z przewodu nosowego. Miałam lekkie zawroty głowy, i poruszałam się swobodnie i nudnością neguje. Musze robić okłady z lodu, brać Ibuprom. Poza tym powierzchownym urazem nosa, mam jeszcze rozwaloną wargę i boli mnie ramie, czego nie ma napisanego na karcie informacyjnej od lekarza :/ Oraz napisany jest powierzchowny uraz głowy. Ręka boli mnie od upadku na przeszkodę i rozwalenie jej ręką.

    Polubienie

Dodaj komentarz