Czy ubezpieczyciel może pokryć przyszłe koszty leczenia ?

two prosthetic legs on wooden surface
Photo by Pete Johnson on Pexels.com

Wpis z gatunku  z życia wzięte.

Ostatnio reprezentowałem Klienta, który w wyniku wypadku utracił nogę.

W związku z tym, aby mógł normalnie funkcjonować, zmuszony był zakupić protezę, której koszt był bardzo wysoki. Dobre kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Poszkodowanego nie było stać na jej zakup.

Jednocześnie zakład ubezpieczeń, który ubezpieczał sprawcę wypadku jakoś nie kwapił się do wypłacenia z góry kosztów oprotezowania.

Co ciekawe przyznał poszkodowanemu z prawie 60.000 zł kosztów protezy zaliczkę w kwocie 20.000 zł, a wypłatę reszty uzależnił od przedstawienia faktury. Co niewiele zmieniło w jego sytuacji.

W tej sytuacji najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji było skorzystanie z roszczenia na podstawie art. 444 § 1 k.c., który wprost dopuszcza możliwość wyłożenia przez zobowiązanego do naprawienia szkody z góry sumy potrzebnej na koszty leczenia, a w przypadku odmowy wypłaty takich środków, wytoczenie powództwa na tej samej podstawie prawnej.

Wytaczając powództwo na tej podstawie, trzeba udowodnić, że koszty te rzeczywiście są konieczne i uzasadnione, a także, że powstały w związku z wypadkiem, za które odpowiedzialność ponosi ubezpieczyciel lub inny podmiot zobowiązany do naprawienia szkody, a ich poniesienie przez poszkodowanego nie jest możliwe. Mogą to być w szczególności koszty związane z różnego typu operacjami, których koszt, jak wiadomo, jest bardzo wysoki.

Art. 444 k.c.  dopuszcza nie tylko możliwość wyłożenia przez ubezpieczyciela pieniędzy na pokrycie przyszłych kosztów leczenia, ale także w przypadku, gdy poszkodowany stał się inwalidą, kosztów związanych z przygotowaniem do innego zawodu. Przykładowo więc, gdy ktoś wykonywał ciężkie prace fizyczne i posiadał w tym zakresie odpowiednie wykształcenie zawodowe, a stał się inwalidą, to ubezpieczyciel pokryje koszty jego przekwalifikowania tak, by mógł wykonywać pracę niewymagającą użycia siły. Mogą to być zarówno koszty związane z podjęciem studiów, jak i różnego rodzaju kursów przygotowujących do zawodu.

Co więcej przepisy Kodeksu postępowania cywilnego dopuszczają w takiej sytuacji bardzo uproszoną procedurę zabezpieczająca.

Tak że w przypadku reprezentowanego przeze mnie poszkodowanego w ciągu 2 tygodni od daty wpłynięcia pozwu do sądu, poszkodowany dysponował już postanowieniem o zabezpieczeniu wraz z klauzulą.  W konsekwencji pozwany zmuszony był do zapłaty niezbędnej poszkodowanemu kwoty.

W chwili obecnej z protezy już korzysta.

Reklamy

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kancelarii Adwokacko Radcowskiej Kacprzak Kowalak spółka partnerska w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.kacprzak.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady.

Jeden komentarz na temat “Czy ubezpieczyciel może pokryć przyszłe koszty leczenia ?”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s