Sprawa sądowa przeciwko Liberty- kogo pozwać?

Jakiś czas temu osoby poszkodowane przez kierowców ubezpieczonych w Liberty Direct dostały listowną informację o przejęciu portfela tego ubezpieczyciela przez konkurenta z rynku ubezpieczeniowego, a konkretnie przez AXA.

W związku z tym przekształceniem dla osób, które wywodzą swoje roszczenia względem dotychczas obecnego na naszym rynku ubezpieczyciela pojawił się pewien dość istotny problem, kogo pozwać? Liberty, czy AXA?

W zasadzie bowiem formalnie podmiotem, z którym zawarliśmy umowę lub, który ponosi odpowiedzialność gwarancyjną z tytułu odpowiedzialności cywilnej swojego ubezpieczonego jest  nadal Liberty Seguros Compania de Seguros y Reaseguros S.A. Oddział w Polsce.

Niemniej jednak uznać należy, iż właściwym będzie jednak kierowanie pozwu od razy do AXA.

Kilkanaście lat temu, jeszcze w oparciu o nieobowiązujące już przepisy Sąd Najwyższy podjął uchwałę z dnia 21 października 1994 r.(III CZP 133/94), w której stwierdził, iż:

 

„W sprawie z powództwa ubezpieczającego o roszczenia wynikające z umowy ubezpieczenia objętej umową o przeniesienie portfela, przewidzianą w art. 66 ustawy z dnia 28 lipca 1990 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 50, poz. 344 ze zm.) legitymowanym biernie jest wyłącznie ubezpieczyciel przejmujący portfel.”

Co prawda wyżej przywołany art 66 już nie obowiązuje, niemniej jednak uchwała ta w praktyce sądowej ciągle jest akceptowana.

Reklama

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

21 myśli na temat “Sprawa sądowa przeciwko Liberty- kogo pozwać?”

 1. a propos prawnego zaplecza ubezpieczeń komunikacyjnych byłbym ciekawe, co autor bloga myśli o współpracy yanosika z ergo hestią w zakresie oc?

  Polubienie

 2. Dzien dobry,jaka jest spolka matka axy i jak sie nazywa oddzial w polsce axy.
  Bylo kiedys liberty a teraz jest axa tylko ze nie mozna znalezc matki spolki.

  Polubienie

 3. Dziekuje serdecznie Panu za odpowiedz. Chodzi mi o to ze wczesniejsza spolka :

  Pozwana
  Liberty Seguros Compania de Seguros y Reaseguros Sociedad Anonima
  Calle de Obenque 2,28042 Madrid,Królestwo Hiszpanii
  Działająca przez:
  Liberty Seguros Compania de Seguros y Reaseguros S.A
  Oddział w Polsce ul.Chocimska 17 , 00-791 Warszawa

  W jaka teraz sie spolke przeksztalcila bo znalazlem tylko oddzial w Polsce AXA:
  Nazwa Spółki: AXA Ubezpieczenia Towarzystwo Ubezpieczeń i Reasekuracji Spółka Akcyjna
  Siedziba Spółki: ul. Chłodna 51; 00-867 Warszawa
  Akcjonariusze: Société Beaujon (Francja)
  NIP Spółki: 1070006155
  Regon Spółki: 140806789
  Sąd Rejestrowy: Sąd Rejonowy dla m. st. Warszawy, XII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego
  Nr KRS: 271543

  Bylem u dwoch prawnikow ale jeden nie wie jaka jest matka spolki AXA, drugi twierdzi ze trzeba pozywac axe z tym oddzialem w Polsce ,ale troche to niepewnie mowi.Nie mam juz checi wydawac na porady po 150zl.Czy moglby Pan mi powiedziec czy ten prawnik ktory to niepewnie powiedzial mial racje?
  Dziekuje z gory

  Polubienie

 4. Dziekuje serdecznie za odpowiedz.Czyli axa nie ma społki matki za granica? Bo wiem ,że np liberty ma taka spolke matke.Dlatego pytam czy AXA tez taka ma? Bo z tego co wiem niewskazanie spolki matki wiaze sie z nieodzyskaniem pieniedzy po procesie.
  Dziekuje z gory za odpowiedz,milego dnia

  Polubienie

  1. Dzień dobry. Jak to mówi przysłowie: „Słyszy Pan, ale nie wiadomo, w którym kościele”. Generalnie, to o czym Pan pisze dotyczy oddziałów zagranicznych ubezpieczycieli nie mających siedziby w Polsce. Gdyby Nie mozna pozywać spółek córek zagranicznych podmiotów, to w zasadzie nie byłoby jeżeli chodzi o finanse, kogo pozywac.

   Polubienie

 5. Dzień dobry,
  „Anonim” jak sądzę miał na myśli tę sytuację, o której mowa w tym artykule: http://www.kacprzak.pl/kogo-pozwac-problem-z-zagranicznymi-ubezpieczycielami.html
  Czy w Pana opinii nie ma takiego niebezpieczeństwa? Mam właśnie taką sytuację: szkoda z 2015 roku, ówczesny ubezpieczyciel to Liberty, więc teraz powinnam pozwać AXA. ALE znalazłam sporo artykułów, że to niebezpieczne pod kątem odrzucenia pozwu (a roszczenie przedawni się w sierpniu więc mocno się tego obawiam) i że należałoby pozwać oddział głównego ubezpieczyciela.
  Jak Pan sądzi?
  Pozdrawiam serdecznie

  Polubienie

  1. Czesc „M” . Temat mnie nurtował ponad kilka miesięcy.Z darmowych porad prawnych w urzedzie przepytalem prawnikow byly dwie wersje,rozne …. Jedna nawet wersja byla ze mozna liberty pozwac nawet nie wskazujac spolki matki ( oddzialu w Polsce)
   Ale zapytalem tutaj prawnika i jednego z najlepszych u siebie w miescie.
   Odpowiedz jest jasna liberty direct ma oddzial w Polsce.Wiec jezeli liberty to trzeba pozywac spolke corke i rowniez glowny oddzial.W KRS jest tylko spolka corka (oddzial w Polsce)
   Zas jezeli chodzi CI o AXE to Axa nie ma oddzialu w Polsce tzn jak wchodzisz w KRS brak jest zapisu ze oddzial tylko jest axa tuir. Wiec jak axe pozywasz to nie wskazujesz oddzialu

   !!!!!!!!Nie bierz tego jako porady prawnej !!!!!!! To sa moje informacje jakie zdobylem od prawnikow.

   No ale niestety takie mamy prawo w Polsce ,ze nikt nikomu nie musi

   Polubienie

  2. Dzień dobry,

   W zasadzie mamy tutaj dwa problemy:

   1. sprzedaż portfela ubezpieczen, według SN sprzedkilkunastu lat w takiej sytuacji legitymacje zyskuje nabywca portfela- a więc AXA.

   2. Pozwanie oddziału- w chwili obecnej problemjużnie istniejący, jest w tej chwili w ustawie o dzialalnosci ubezpieczeniowej prezepis, który wskazuje, iz w przypadku wskazania oddział uznaje sie, iz pozwanym jest ubezpieczyciel.

   Polubienie

 6. Panie mecenasie ,jezeli moj kolega mial wypadek samochodowy w niemczech na polskich blachach.To bedzie mial liczone zadoscuczynienie za krzywde wedlug niemieckich norm czy polskich ?Z gory dziekuje za odpowiedz

  Polubienie

 7. Panie Mecenasie – z tego co Pan pisze zasada, że pozywamy nabywcę portfela obowiązuje, jeśli mieliśmy umowę z Axa? A jeśli chcemy pozwać ubezpieczyciela sprawcy szkody (Avanssure)? Też Axa przejmuje?

  Polubienie

 8. Dzień dobry mam pytanie, moja sprawa cywilna się toczy.zlozylem skargę na przewlekłość postępowania zapłaciłem 200 zł .Jak długo z Pana doświadczenia czekać na odszkodowanie za przewlekłość .Czy jeżeli zapadnie przewlekłość to pieniądze od razu zostaną wypłacone czy muszę czekać aż cała sprawa cywilna się skończy ? Dziekuje z góry za odpowiedz

  Polubienie

   1. Dziekuje za odpowiedz.Mam jeszcze pytanie a jezeli jest sprawa cywilna o odszkodowanie .Bedą sluchani biegli brak juz jest nastepnych rozpraw.To ile dni sie czeka na wyrok z Pana doswiadczenia po przesluchaniu bieglych

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: