Ubezpieczenia komunikacyjne: Kiedy możemy liczyć na zniżkę składki?

Dzisiaj wpis może nie do końca o odszkodowaniach, no ale jednak mimo wszystko w temacie. Nie da się bowiem uciec przy pisaniu o odszkodowaniach od tematu ubezpieczeń.  A skoro już mamy się ubezpieczać, aby potem odszkodowanie nie szło z naszej kasy lub trafiło do nas, to warto to zrobić w sposób jak najmniej dotkliwy dla naszego portfela.

Dzisiaj więc popełnię wpis o zniżkach na jakie można liczyć zawierając polisę w jednym z towarzystw ubezpieczeniowych.

Zanim zdecydujemy się na zawarcie umowy ubezpieczenia z konkretnym ubezpieczycielem warto przyjrzeć się stosowanemu przez to towarzystwo ubezpieczeniowe systemowi zniżek i zwyżek, wpływających na wysokość składki jaka przyjdzie nam płacić.

Może się zdarzyć bowiem tak, iż spełniając większość określonych przez ubezpieczyciela kryteriów, zapłacimy nawet do 50-60% mniej niż gdybyśmy zniżek tych nie posiadali. A nawet jak do niedawna działający na polskim rynku ubezpieczyciel i 70% zniżki, choć brak obecności tego ubezpieczyciela w Polsce, może świadczyć, iż z zniżkami trochę przeszarżował.

Co istotne system zniżek i zwyżek na ubezpieczenia może być różny u poszczególnych ubezpieczycieli.

W przypadku obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej – OC właścicieli pojazdów mechanicznych suma ubezpieczenia jest wyrażona stała kwotą  i wynika wprost z ustawy. Stała nie jest już natomiast wysokość składki, a o jej wysokości decydują okoliczności, które zdaniem ubezpieczyciela przyczyniają się do zwiększenia bądź zmniejszenia ryzyka powstania szkody.

Trochę inaczej jest przy ubezpieczeniach autocasco wysokość składki uzależniona jest przede wszystkim od wielkości sumy ubezpieczenia, stanowiąc odpowiedni jej procent. Im większa jest więc suma ubezpieczenia ( która jest pochodną wartości pojazdu), tym wyższa jest sama składka.


Zniżka za Bezszkodową jazdę

Chyba najbardziej popularna zniżka i mogąca w przypadku wieloletniej bezkolizyjnej jazdy zapewnić nam pozostanie znacznej ilości biletów Narodowego Banku Polskiego w portfelu. Ulga ta jest stosowana zarówno przy ubezpieczeniu OC, jak i AC i niekiedy może nam pozwolić na bardzo znaczące, bo aż sięgające 60% obniżenie kosztów zawieranego ubezpieczenia. Tak jak wskazałem wyżej była i oferta na 70%.

Chcąc jednak z tego rabatu u ubezpieczyciela  skorzystać, wpierw musimy sobie na niego zasłużyć. Bonifikatę taką zaczniemy otrzymywać u naszego ubezpieczyciela dopiero po roku, a niekiedy dopiero po dwóch latach od dnia rozpoczęcia okresu ubezpieczenia. Najczęściej przyznawana jest ona w wysokości 10% i rośnie z każdym kolejnym rokiem bezkolizyjnego poruszania się po drogach o 5-10%, w zależności od towarzystwa ubezpieczeniowego.

Po kilku latach możemy więc znacząco zmniejszyć koszty ubezpieczenia.

System zniżek może różnić się u poszczególnych ubezpieczycieli, tak więc warto przeanalizować, w jaki sposób zmieniać się będzie wysokość udzielanej bonifikaty. Może bowiem zdarzyć się tak, że po kilku latach bezszkodowej jazdy w jednym zakładzie uzyskamy 40% rabat, podczas gdy w innym towarzystwie ubezpieczeniowym po tym samym okresie zostalibyśmy nagrodzeni 60% obniżki składki.

Mieć trzeba na uwadze, iż już po pierwszej stłuczce lata bezszkodowej jazdy pójdą na marne. Omawiana zniżka nie będzie nam już udzielana w pełnej wysokości, chyba że zakład ubezpieczeń zaproponuje nam taką umowę, gdzie za opłatą dodatkowej składki nie zmniejszy nam zniżki po pierwszym zdarzeniu powodującym szkodę – tzw „system ochrony zniżek”.

Zniżka z tytułu kontynuacji ubezpieczenia 

Chcąc skorzystać z tego rabatu nową umowę na kolejny rok musimy zawrzeć z dotychczasowym ubezpieczycielem. Ta premia za lojalność może pozostawić w naszych portfelach niekiedy aż 10% kwoty składki. Towarzystwa ubezpieczeniowe dla udzielenia tego rabatu wymagają jednak, by między końcem okresu obowiązywania wygasłego ubezpieczenia a zawarciem nowej umowy ubezpieczenia nie upłynęło więcej niż sześć do dwunastu miesięcy.

Niestety zdarza się i tak, iż bardziej może opłacać się zawrzeć umowę z innym ubezpieczycielem, który dla nowych klientów przygotował zniżkę marketingową, która może być większa jak premia za kontynuację.

Jednorazowe opłacenie składki

Wysokość składek, jakie przychodzi nam opłacać w zamian za ochronę ubezpieczeniową, często stanowi w naszym budżecie domowym bardzo poważny wydatek. Dlatego też towarzystwa ubezpieczeniowe umożliwiają swoim klientom zapłatę składki w ratach – czyli tak naprawdę udzielają nam kredytu ( bardzo drogiego kredytu).

Koszt kredytu ukryty jest pod zniżką za jednorazowe opłacenie składki. Możemy od razu zapłacić całą kwotę, korzystając jednocześnie z kilkuprocentowej zniżki.

Ubezpieczenie pakietowe

Gdy w jednym zakładzie ubezpieczeń wykupimy od razu cały pakiet ubezpieczeń komunikacyjnych, na który składają się ubezpieczenie OC, autocasco, NW i Assistance, to wówczas również mamy okazję zaoszczędzić nawet do kilkunastu procent składki, którą przyszłoby nam opłacać, gdybyśmy ubezpieczenia te nabywali osobno.

Kolejne zniżki dostaniemy, gdy do ubezpieczenia przedstawimy kilka pojazdów, lub też gdy w tym samym zakładzie ubezpieczeń posiadamy inne ubezpieczenia, jak chociażby ubezpieczenie mieszkania czy polisę na życie.

Zniżka dla inwalidów wojennych, wojskowych i kombatantów

Bardzo korzystną zniżką stosowaną przez towarzystwa ubezpieczeniowe jest bonifikata oferowana kombatantom oraz osobom będącymi ofiarami represji wojennych i okresu powojennego. Fakt, iż z każdym rokiem jest ona coraz bardzie marginalna. Co ciekawe jeszcze kilkanaście lat temu, zniżka ta miała charakter obowiązkowy, uregulowany w ustawie.

Inne

Poza wyżej omówionymi zniżkami zakłady ubezpieczeń stosują także szereg innych upustów. Warto więc się zorientować wybierając ofertę ubezpieczenia w jaki sposób dany ubezpieczyciel liczy zniżki.

Reklama

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: