Koniec obowiązku legitymowania się potwierdzeniem zakupu OC?

W ostatnim czasie pojawiła się informacja, iż Policja przestanie karać za brak papierowego dowodu rejestracyjnego przy sobie podczas kontroli. Wszystkie dane zawarte w tym zakresie będą bowiem dostępne poprzez system informatyczny, do któregodostep bedzie miałam Policja.

No cóż jako, że pewnie większość kierowców w książeczce z dowodem rejestracyjnym ma tam włożony świstek z ubezpieczalni potwierdzający fakt zawarcia umowy OC, to raczej nie ma co się spodziewać gremialnego pozostawiania dowodu rejestracyjnego w domu.

Tymczasem  Ministerstwo Cyfryzacji doniosło, iż ma już gotowy projekt zmian w przepisach, w wyniku których kierowcy nie będą musieli wozić ze sobą poświadczenia zawarcia ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów mechanicznych.

Minister Marek Zagórski, który potwierdził te okoliczność wskazał dodatkowo, że projekt został już zaakceptowany przez Stały Komitet Rady Ministrów.

Być może zmiany wejdą jeszcze w życie przed końcem roku. Po nowelizacji przepisów weryfikacja informacji o pojeździe będzie odbywać się drogą elektroniczną, za pośrednictwem Centralnej Ewidencji Pojazdów (CEP).

Oczywiście zmianę tę należy powitać z entuzjazmem, jedyne co dziwi, to że data jej wprowadzenia, to 2019 r. a nie 2009 r.

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

3 myśli na temat “Koniec obowiązku legitymowania się potwierdzeniem zakupu OC?”

  1. Niech Pan da spokój :),Przecież to jest oczywiste, iż tego typu rejestry- w zasadzie dośc proste powinny już od kilku lat funkcjonować. Nie tylko jezeli chodzi o Cepik, ale praktycznie połowę administracji rządowej można by przenieśc do sieci. A nie że mamy absurdy, gdzie idąc z pozwem do sądu muszę generowac wydruk z wydziału tego samego sądu, aby wykazać że ktoś jest w władzach spółki. Bo inny wydział sądu już sobie tej informacji nie może sprawdzić.

   Polubienie

   1. Kiedyś ktoś to ładnie podsumował mówiąc, że idąc do urzędu czuje się jakby wcielał się w rolę kabla sieciowego. Za jego pomocą przesyłane są informacje pomiędzy urzędami lub nawet rożnymi wydziałami tego samego urzędu. 😉

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: