Wypadek w Austrii a odszkodowanie za najem pojazdu zastępczego

512px-_You_Auto_Have_a_Happy_Hallowe'en.__(Jack-O-Lantern_driving_a_car)

Autorzy przytaczanego już przeze mnie w poprzednich artykułach opracowania prawnoporównawczego o odszkodowaniu za najem pojazdu zastępczego w różnych państwach Europy poświęcili też trochę uwagi temu, jak wygląda dochodzenie roszczeń związanych z wypadkiem w Austrii.

Zasady przyznawania odszkodowania za najem pojazdu zastępczego w Austrii są podobne jak w Niemczech z tą różnicą, że w Austrii obowiązuje zasada restytucji naturalnej, co trochę komplikuje dochodzenie roszczeń odszkodowawczych.

W związku z tą zasadą, co ciekawe, poszkodowanemu choćby skorzystał z najmu zastępczego i chciał naprawić uszkodzony w wypadku samochód nie przysługuje odszkodowanie za taki najem, jeżeli ostatecznie zrezygnował z naprawy. Taka rezygnacja interpretowana jest brak chęci korzystania z jakiekolwiek samochodu w przyszłości i sprawia, że najem pojazdu zastępczego nie jest potrzebny.

Kolejną pułapką stanowiącą konsekwencję zasady restytucji naturalnej jest to, że nie można domagać się abstrakcyjnych, fikcyjnych kosztów najmu obliczonych w oparciu o średnie stawki. Możliwe jest dochodzenie odszkodowania tylko w przypadku rzeczywistego skorzystania z oferty wynajmu i przedstawienia dokumentów na te okoliczność.

Co więcej, nie można też domagać się kosztów najmu zastępczego za okres, gdy w ogóle nie mogło się korzystać z samochodu, np. za okres pobytu w szpitalu.

Warto znać powyższe reguły w przypadku dochodzenia roszczeń za wypadek w Austrii, by nie narażać się na oddalenie powództwa.

 

Podsumowując regulacje te przypominają stanowiska procesowe ubezpieczycieli, które pojawiały się w wielu odpowiedziach na pozew, które mialem okazję przeglądać. W Austrii więć ubezpieczyciele przynajmniej w tym zakresie mają trochelepiej niż w Polsce.

Reklama

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

2 myśli na temat “Wypadek w Austrii a odszkodowanie za najem pojazdu zastępczego”

  1. Ciekawe jak rozwiązana jest sprawa samochodu gdy jest on własnością wspólną. Zakładam, że w Austrii obowiązuje małżeńska wspólnota majątkowa, zatem mąż leżący w szpitalu nie może korzystać z wynajętego samochodu jednak żona już tak.
    Drugi znak zapytania to co jeżeli nie decydujemy się naprawiać samochodu, ale sprzedajemy go i kupujemy inny. Jak uzasadniona jest wtedy odmowa zwrotu kosztów najmu. Przecież argument o „braku chęci korzystania z jakiekolwiek samochodu w przyszłości” nie wytrzymuje zderzenia z rzeczywistością. Bo widać, że był to brak chęci naprawiania samochodu i korzystania z samochodu powypadkowego. Rozwijając twórczo tę argumentacje można by nie wypłacić odszkodowania w ogóle ponieważ poszkodowany nie naprawił samochodu zatem nie chce z niego korzystać w przyszłości.
    Pozdrawiam

    Polubienie

  2. W kwestii odszkodowania podejście np PZU albo naprawisz w ich serwisie albo dostaniesz jakieś drobne.Szkoda z 13 lipca kosztorys nie zawiera połowy uszkodzeń zamiast oryginalnych lamp jakieś zamienniki od innego modelu zamiast całego zderzaka samo poszycie a przy wzmocnieniu cena 0zł bo brak danych i twierdzenie że to tylko kwota bezsporna…jak oddam do ich serwisu to wtedy wycenią prawidłowo ewentualnie przedstawie faktury to zastanowią się czy coś dopłacić.Bez naprawienia samochodu dla pzu nie ma szkody.Najlepszy dopisek że tak wyliczone odszkodowanie pozwoli na przywrócenie samochodu do stanu z przed szkody.Tylko Cytyn&Gumiak za tyle dadzą radę

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: