
Zazwyczaj w wyniku wypadku motocyklowego dochodzi nie tylko do zniszczenia motocyklu, ale także często bardzo wartościowej odzieży i obuwia motocyklowego. Dlatego też wielu poszkodowanych w wyniku takiego wypadku chce dochodzić nie tylko odszkodowania za zniszczenie motocyklu, ale także odzieży i obuwia motocyklowego.
Chcąc dochodzić takiego odszkodowania trzeba wykazać, że do zniszczenia odzieży i obuwia rzeczywiście doszło na skutek wypadku. Wskazane jest więc wykazanie, jaki był przebieg wypadku. Dobrze jest również posiadać zdjęcia zniszczonej odzieży i obuwia tak, by ubezpieczyciel nie zakwestionował samego faktu, że do tych zniszczeń doszło.
W związku ze zniszczeniem odzieży, nasuwają się istotne pytania – jak określić wysokość odszkodowania, czy według cen zniszczonych rzeczy, czy według ich wartości z dnia wypadku, to znaczy z uwzględnieniem stopnia zużycia.
Z naszego doświadczenie wynika, że zdarza się, iż zarówno biegli sądowi, jak i sądy przyjmują, że wartość tej odzieży powinno się ustalać według ich cen, bez uwzględnienia stopnia zużycia.
Odszkodowanie powinno bowiem odpowiadać różnicy między wartością rzeczy w dniu wypadku, a wartością pozostałości, przy czym w związku z brakiem możliwości naprawy, czy sprzedaży tych pozostałości należy uznać, że nie przedstawiają one żadnej wartości. Wiadomo przecież, że nikt nie kupi zniszczonych rzeczy, ich naprawa też z reguły nie jest możliwa. Dlatego też odszkodowanie powinno być ustalone w oparciu o ceny rynkowe tych rzeczy.
W uzasadnieniu wyroku w jednej z naszych spraw Sąd wprost wskazał, że roszczenie powoda o odszkodowanie za zniszczoną odzież powinno zostać ustalone w oparciu o ceny rynkowe zniszczonych rzeczy bez stosowania amortyzacji z tytułu ich zużycia.
Oczywiście moim zdaniem jest to kwestia dość kontrowersyjna, niemniej jednak warto żądać zapłaty odszkodowania w pełnej wysokości.
Nie bardzo rozumiem co jest kontrowersyjnego w braku stosowania amortyzacji z tytułu zużycia odzieży. Skoro przy naprawach samochodów nie stosuje się amortyzacji cen części to tym bardziej w przypadku odzieży, a zwłaszcza odzieży motocyklowej brak amortyzacji jest zasadny. Być może jakaś bardzo zniszczona czy też wcześniej uszkodzona odzież mogłaby się kwalifikować do zastosowania korekty. Skoro odszkodowanie ma doprowadzić do stanu sprzed zdarzenia to trzeba wypłacić kwotę umożliwiającą zakup takiego samego przedmiotu. Jednocześnie trudno zmuszać poszkodowanego do zakupu odzieży używanej. Trudno także dowieść, że poszkodowany kupując nową kurtkę czy buty wzbogacił się. Taka odzież natychmiast po zakupie staje się odzieżą używana i ma wartość porównywalną do tej która uległa zniszczeniu.
PolubieniePolubienie
No własnie jest to dośc kontrowersyjna sprawa. Ja to widzę tak, iz w przypadku części samochodowych zmieniamy jedynie element całości i nie dochodzi do wzrpstu wartości całego auta. Przy dajmy na to kasku, który ma 5 lat, jego wartośc jest już znacznie mniejsza jak wartość kasku nowego. W przypadku jego zniszczenia mamy wymieniany cały kask, a nie jego element ( wówczas tez nie widziałbym powodów do amortyzacji). W kazdym razie temat złozony i biegli i sady orzekają tu różnie.
PolubieniePolubienie
To jak z amortyzacją fotelika do przewozu dzieci.Prowadzi do tego że zostajemy bez fotelika albo kupujemy byle co ponieważ odszkodowanie nie starczy na zakup takiego samego.Kupna używanego nawet nie biorę pod uwagę bo nie ma żadnej gwarancji że nie pochodzi on z wypadku.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Fotelik to chyba inna sytuacja. Kask dajmy na to zmieniamy co 5 lat. Fotel służy jednorazowo , az dziecko nie wyrośnie.
PolubieniePolubione przez 1 osoba
Co do fotelika, to ten tak jak kask. Ma jednorazowe zastosowanie. Po uszkodzeniu nie spełnia już norm bezpieczeństwa.
PolubieniePolubienie
W zasadzie pełna zgoda. I co do fotelika to nie widzę żadnych powodów do amortyzacji
PolubieniePolubienie
W zasadzie amortyzacja jest też normą przy szkoda h budowlanych.
PolubieniePolubienie
Tak ale to też jest bardziej skomplikowana sprawa. Mimo wszystko przy szkodach z oc,
PolubieniePolubienie