O ryzyku jazdy bez OC

Prasa już od dłuższego czasu straszy podwyżkami jakie mają nadejść w segmencie ubezpieczeń OC komunikacyjnych. W zasadzie według ekspertów większość jeżeli nie wszystkie zakłady ubezpieczeń są na tym ubezpieczeniu do tyłu. Ostra konkurencja oraz coraz wyższe odszkodowania i zadośćuczynienia powodują, iż faktycznie składki na OC nie mają szans się utrzymać na obecnym poziomie.

Konsekwencją konieczności płacenia składki i jej wysokości jest także ciągle spora grupa osób, które nie ubezpieczają należących do nich pojazdów. Ryzyko wpadki i poniesienia sporych kosztów związanych z wymierzaną karą jest jednak coraz większe.

Ciekawy raport w tym zakresie opublikował na swoich stronach Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Według UFG w samym zeszłym roku aż 50% pojazdów nie posiadających wykupionego ubezpieczenia zostało zidentyfikowanych bez pomocy kontroli drogowej. UFG weryfikuje coraz skuteczniej bazy polis komunikacyjnych i porównując zgromadzone tam dane potrafi wykryć, w przypadku którego pojazdu nie udało się jego właścicielowi udać się do agenta celem wykupienia polisy. Co ważne ten sposób identyfikacji pojazdów pozwala na wykrycie nieubezpieczonych pojazdów, których właścicielom udaje się unikać kontroli na drodze, albo po prostu, których pojazd stoi w garażu

Druga liczba jaką warto tu przytoczyć jest 85 tys. Tyle spraw w 2015 r. zostało zarejestrowanych jako dotyczących nieubezpieczonych pojazdów. Co ciekawe aż 80 % tych wszczętych spraw zakończyło się ukaraniem kierowcy.

Trzecią ciekawą liczbą jest kwota 55 milionów złotych, tyle w 2015 r. wpłynęło na konta Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego z nakładanych kar. Kary te wynoszą około 10 razy więcej niż pechowy kierowca zapłaciłby u swojego agenta.

Pamiętać przy tym jeszcze należy, iż brak OC bije także w kieszeń kierowcy gdy dojdzie do spowodowania kolizji, wówczas konsekwencje finansowe mogą być nie do udźwignięcia nawet dla bardzo dobrze sytuowanej osoby.

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: