Praktyki LINK 4 dotyczące przedłużania umów OC pod lupą UOKIK-U

Na stronach Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów pojawiła się informacja o wszczęciu przez UOKIK postępowania w sprawie praktyki Towarzystwa Ubezpieczeniowego Link 4 dotyczącej przedłużania umów ubezpieczenia komunikacyjnego OC. Zdaniem Urzędu sposób postępowania Link 4 może naruszać prawa konsumentów.

Dla przypomnienia każdy, kto posiada jakikolwiek pojazd mechanicznego ma ustawowy obowiązek ubezpieczenia tego pojazdu od odpowiedzialności cywilnej (OC). Termin obowiązywania umowy wynosi dwanaście miesięcy. Ubezpieczony w przypadku, gdyby umowy tej nie wypowiedział niejako z automatu zawiera kolejne ubezpieczenie na kolejny rok. Jednakże przed upływem tego rocznego terminu zakład ubezpieczeń powinien wysłać informację o ubezpieczeniu na kolejny okres, podając m.in. wysokość przyszłorocznej składki. Umowa zawarta w trybie automatycznego przedłużenia może być przez konsumenta wypowiedziana, jeżeli w tym samym czasie w innym zakładzie ubezpieczeń posiada ubezpieczenie OC.

Z ustaleń poczynionych przez UOKiK i Rzecznika Finansowego wynika, że Link4 Towarzystwo Ubezpieczeń może błędnie interpretować te przepisy. „Jeżeli konsument zapłaci składkę proponowaną w otrzymanym od Link4 piśmie, a następnie znajdzie korzystniejszą ofertę i zawrze umowę ubezpieczenia OC z innym ubezpieczycielem, spółka uznaje, że konsument nie może zawartej z nią umowy wypowiedzieć. Zdaniem spółki, taką możliwość konsument ma jedynie wówczas, kiedy nie odpowie na pismo, tj. nie zapłaci określonej w nim składki.

Tymczasem, w opinii Prezesa Urzędu i Rzecznika Finansowego, zgodnie z przepisami do automatycznego przedłużenia umowy dojdzie, jeśli konsument nie wypowie umowy niezależnie od tego, czy zapłacił składkę wskazaną w otrzymanym piśmie przed upływem obowiązywania ubezpieczenia, czy też nie. W obu przypadkach konsument powinien mieć możliwość wypowiedzenia umowy ze spółką, jeżeli w tym samym czasie posiada ubezpieczenie OC w innym zakładzie ubezpieczeń.”

Tak więc będąc klientem Link 4 warto zwrócić uwagę na ten niuans.

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

3 myśli na temat “Praktyki LINK 4 dotyczące przedłużania umów OC pod lupą UOKIK-U”

  1. Z umowami ubezpieczenia OC rzeczywiście ciągle słyszy się o jakichś haczykach wymyślanych przez zakłady. Brakuje mi na tym blogu wpisu o skutku, jakie spowodowało drakońskie zwiększenie składki OC, to jest o tym, że wielu kierowców zaniechało wykupywania nowych polis.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: