Do wypadku nie doszło w podanych okolicznościach – czyli o braku korelacji uszkodzeń

Jedną z najczęstszych przyczyn odmowy wypłaty odszkodowania z jaką spotykają się osoby poszkodowane w wypadku samochodowym, to odmowa wypłaty z uwagi na zakwestionowanie przez zakład ubezpieczeń samego faktu powstania zdarzenia ubezpieczeniowego- czyli wypadku komunikacyjnego.

Zwykle wygląda to tak:

Dochodzi do kolizji, wypadku komunikacyjnego.

Poszkodowany uzgadnia z sprawcą jego winę spisywane jest oświadczenie, czasami wzywana jest Policja.

Następnie szkoda zostaje zgłoszona ubezpieczycielowi.

Poszkodowany czeka na wypłatę odszkodowania, często zleca już naprawę w warsztacie i nagle otrzymuje decyzję, iż zakład ubezpieczeń w ogóle odmawia wypłaty odszkodowania, gdyż cytując za decyzjami ubezpieczycieli:

  • zdarzenie nie mogło mieć miejsca gdyż uszkodzenia obu pojazdów nie korelują ze sobą,
  • Zgromadzony w toku postępowania wyjaśniającego materiał nie dostarczył dowodów, aby odpowiedzialność za spowodowanie przedmiotowego zdarzenia ponosił kierujący samochodem marki Opel,
  • stwierdzono, że uszkodzenia (ich charakter i rozmiar) nie powstały w podanych okolicznościach. W toku postępowania likwidacyjnego przeprowadzono analizę korelacji uszkodzeń, pojazdów biorących udział w zdarzeniu, na podstawie której wykluczono możliwości powstania uszkodzenia tyły pojazdu marki VW w deklarowanych okolicznościach,
  • uszkodzenia pojazdu nie korelują ze sobą, a zatem nie powstały one w okolicznościach wskazanych
  • do szkody nie doszło w podanych okolicznościach i w podanym miejscu
  • zakład ubezpieczeń doszedł do wniosku, iż brak jest korelacji geometrycznej uszkodzeń
  • z analizy uszkodzeń pojazdów wynika, … jedynie częściową korelację pomiędzy ujawnionymi uszkodzeniami

Co taka treść decyzji oznacza dla poszkodowanego?

Po pierwsze oznacza tyle, iż zakład ubezpieczeń odmawia wypłaty odszkodowania. Po drugie niejako twierdzi, iż poszkodowany sam lub wspólnie z sprawcą podał nieprawdę co do okoliczności zdarzenia, wreszcie, iż zdarzenie jest fikcyjne i zgłoszenie roszczenia ma jedynie na celu wyłudzenie nienależnego odszkodowania.

Nie da się ukryć, iż wyłudzenia odszkodowań są plagą, z którą walczą ubezpieczyciele i organy ścigania.

Nie można też odmówić ubezpieczycielowi prawa do weryfikacji okoliczności zdarzenia, co więcej jest to jego obowiązek.

Niestety ofiarą tej walki padają także Bogu ducha winni poszkodowani. Zakład ubezpieczeń często woli wydać prewencyjnie taką odmowę, niż wypłacić odszkodowanie oszustowi ubezpieczeniowemu.

Jaka się przed taką sytuacją bronić?

Po pierwsze wydawana decyzja przez ubezpieczyciela często nie ma mocnych podstaw.

Zakłady ubezpieczeń typują pewną kategorię spraw jako potencjalne wyłudzenie i bez przeprowadzenia faktycznej analizy korelacji geometrycznej uszkodzeń wydają z góry decyzję odmowną.

Najczęściej dotyczy to dość typowej sytuacji:

  • Poszkodowany jest właścicielem auta, motocykla, pojazdu o istotnej wartości, ale nie miał wykupionej polisy AC.
  • Zdarzenie nie jest potwierdzone przez innych świadków niż tylko uczestnicy wypadku, a Policja nie była wzywana na miejsce.
  • Wreszcie sprawca miał do tej pory już kilka kolizji i z jego OC nie jedna złotówka została już wypłacona.

W zasadzie jak tak wygląda nasz wypadek, to z dużą dozą prawdopodobieństwa możemy założyć, iż spotkamy się z decyzją odmowną.

Po drugie często brak korelacji stwierdzany jest niejako „na czuja” przez likwidatora. Bez przeprowadzenia profesjonalnej opinii biegłego rzeczoznawcy samochodowego. Likwidatorowi po prostu nie pasuje, iż dany element w jednym aucie mógł ulec uszkodzeniu przy zderzeniu z drugim autem.

Tak więc często te decyzje nie mają mocnych podstaw merytorycznych. Co więcej i o czym należy pamiętać, to ubezpieczyciel ( nie poszkodowany) !!!!! będzie musiał w sądzie udowodnić, iż faktycznie zderzenie dwóch samochodów w podanych okolicznościach jest/było wykluczone.

Warto także pamiętać, iż nawet jeżeli w toku sprawy sądowej dojdzie do powołania biegłego, to na korzyść poszkodowanego przemawia fakt, iż biegły nie ma potwierdzić, czy do zdarzenia doszło. Biegły aby sąd oddalił powództwo poszkodowanego musi stwierdzić, iż wykluczone jest aby do zdarzenia doszło w podawanych okolicznościach.

Jest to dość istotna różnica.

Może zdarzyć się bowiem, iż biegły stwierdzi, iż faktycznie uszkodzenia są dość nietypowe, ale przy założeniu pewnych okoliczności istnieje np. promilowa szansa aby do ich powstania doszło.

Z mojego doświadczenia wynika, iż w przeważającej większości spraw poszkodowani dochodzą swego. Tak więc warto nie składać w takiej sprawie broni.

Reklama

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: