Koszty parkowania powypadkowego a odszkodowanie

Manhattan_New_York_City_2009_PD_20091130_205 (1)
Autor zdjęcia: By Sterilgutassistentin (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)%5D, via Wikimedia Commons

Wypadek komunikacyjny może wiązać się także z poniesieniem kosztów związanych z koniecznością przechowania pojazdu na parkingu, tzw. opłatą parkingową. Konieczność parkowania najczęściej występuje przy szkodzie całkowitej – gdy oszacowane koszty naprawy przewyższają wartość auta sprzed szkody i wówczas należy sprzedać auto.

W tej sytuacji, do czasu zbycia wraku, należy pojazd zabezpieczyć przed kradzieżą czy dalszym zniszczeniem, bowiem samochód posiada wartość rynkową, a odszkodowanie przy szkodzie całkowitej ustalane jest m.in. w oparciu o wartość pozostałości. Jeżeli poszkodowani nie posiadają własnego garażu, to może okazać się niezbędnym odstawić pojazd na przechowanie na płatny parking.

Pozostaje pytanie, czy można domagać się pokrycia opłaty parkingowej od zakładu ubezpieczeń, a jeśli tak, to w jakim zakresie i w jakiej wysokości?

W przypadku ubezpieczenia autocasco, należności za przechowanie na parkingu mogą być zrefundowane, jeżeli przewidują tak ogólne warunki umowy. Na ogół takich postanowień nie ma. Więc sprawa przy autocasco jest raczej prosta.

W przypadku ubezpieczenia OC, jeśli zaistniała szkoda całkowita, a poszkodowany nie ma gdzie odstawić pojazdu, to odszkodowanie co do zasady się należy.

Okres trwania parkowania, za którą może zapłacić ubezpieczyciel, trwa nie dłużej, niż do dnia zbycia wraku. Stanowisku to popierają również sądy powszechne. Niemniej warto pamiętać, że sprzedaż pojazdu nie może ciągnąć się w nieskończoność. Należy w tym czasie przejawiać pewną aktywność przy zbyciu pojazdu, w przeciwnym razie można zostać obciążonym częścią wygenerowanych kosztów. Niezależnie od tego, nagminnym jest, że zakłady ubezpieczeń pokrywają koszty parkingu jedynie na okres do 7 lub 14 dni od dnia uzyskania informacji od ubezpieczyciela o szkodzie całkowitej. Stanowisko to jest błędne i kwestionowane w orzecznictwie.

Zdarza się bowiem, że uzasadnione parkowanie trwa nawet kilka miesięcy!

Nie można także wykluczyć powstania uzasadnionych kosztów parkowania w szkodzie częściowej. Ma to na przykład miejsce w sytuacji, gdy poszkodowanego nie stać na naprawę auta, a ubezpieczyciel nie śpieszy się z wypłatą odszkodowania. Warsztaty nie zawsze akceptują darmowe przechowywanie pojazdu, zwłaszcza jeżeli nie wiadomo, kiedy pojazd ma być naprawiony. Sytuacja ta może wymagać odstawienia auta na płatny parking, czego koszt z kolei winien być refundowany przez zakład ubezpieczeń.

Na koniec warto jeszcze powiedzieć o zasadnych kosztach parkingu. Rozpiętość opłat parkingowych jest naprawdę spora i wynosi od kilku do kilkudziesięciu złotych za dobę. Z pewnością inne ceny będą w wielkich aglomeracjach, a inne niewielkich miejscowościach. Pomocny do określenia maksymalnej zasadnej opłaty za parkowanie dostarcza obwieszczenie Ministra Finansów w sprawie ogłoszenia obowiązujących maksymalnych stawek opłat za usunięcie pojazdu z drogi i jego przechowywanie na parkingu strzeżonym oraz akty prawa miejscowego.

Wskazuje się w nich opłaty parkingowe, jakie mogą nakładać organy administracji. Opłaty te wynoszą ponad 30 zł za dzień. Mająca na uwadze zasadę równości, trudno innym podmiotom nakazywać stosowanie niższej opłaty administracyjnej.

Mam nadzieję, iż moja praca w jakikolwiek sposób pomogła w twojej sprawie odszkodowawczej, czy w ocenie twoich szans na uzyskanie należytego zadośćuczynienia od zakładu ubezpieczeń. Jeżeli tak, to się cieszę. Możesz zostawić komentarz lub poszperać po blogu w poszukiwaniu innych tematów związanych z dochodzeniem odszkodowań. Jeżeli nie czujesz się na siłach by prowadzić samemu spor z ubezpieczalnią zapraszam do kontaktu z moją osobą.

Z wyrazami szacunku

Bartosz Kowalak

Kancelaria Prawna

795777519

ul. Mickiewicza 18a/3 Poznań

www.prawnikpoznanski.pl

Reklama

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

Jeden komentarz na temat “Koszty parkowania powypadkowego a odszkodowanie”

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: