Zwrot nawiązki od zakładu ubezpieczeń- Sąd Rejonowy w Poznaniu nie ma wątpliwości.

Jakiś czas temu pisałem artykuł poświęcony kwestii możliwości dochodzenia od ubezpieczyciela zapłaconej w toku postępowania karnego nawiązki na rzecz pokrzywdzonego w wypadku samochodowym.

Z artykułem można się zapoznać TUTAJ

Nie będę ukrywał, iż wpis ten powstał na kanwie prowadzonej przeze mnie sprawy. Mój Klient miał tego pecha, iż potrącił przechodnia. Jego wina, nie ma co do tego wątpliwości. Sąd zdecydował się warunkowo umorzyć postępowanie karne wobec niego ale jednocześnie został on zobowiązany do zapłacenia na rzecz pokrzywdzonej w wypadku nawiązki w wysokości 4 tyś zł.

Nawiązkę zapłacił i intuicyjnie zwrócił się do PZU S.A. o jej zwrot. Wychodząc z założenia, iż był przecież ubezpieczony z tytułu OC. Tym samym to PZU powinno przejąć wszelkie jego zobowiązania wobec pokrzywdzonej. PZU jak się można spodziewać odmówiło wypłaty odszkodowania wskazując, iż nawiązka jest instytucja prawa karnego i  z tego tytułu odpowiedzialności ubezpieczyciel nie ponosi.

No cóż z takim stanowiskiem nie mogliśmy się zgodzić, dlaczego o tym w wpisie, do którego odsyłam wyżej.

W każdym razie mogę poinformować, iż Sąd Rejonowy Poznań Stare Miasto w Poznaniu nie miał żadnych wątpliwości co do uznania zasadności podnoszonych przez ubezpieczonego argumentów i zasądził zwrot od PZU wypłaconej wcześniej nawiązki.

Reklama

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

2 myśli na temat “Zwrot nawiązki od zakładu ubezpieczeń- Sąd Rejonowy w Poznaniu nie ma wątpliwości.”

    1. Zdecydowanie nie. Ten środek karny, w którym mowa w art. ma charakter zadośćuczynienia. Jest to wiec niejako przejecie części kompetencji sądu cywilnego przez sąd karny- stąd też prawo do żądania zwrotu nawiazki z tego przepisu od ubezpieczyciela. W przypadku zapłaty na rzecz organizacji nie widze takiej paraleli.

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: