Wniesienie pozwu, wniosku o zawezwanie do próby ugodowej jednak przerywa bieg terminu zawitego w sprawie o odszkodowanie od Lotniska!

O możliwości dochodzenia odszkodowania dla mieszkańców tworzonych wokół lotnisk obszarów ograniczonego użytkowaniu OOU pisałem już kilkakrotnie.

Kwestia która wydawała się dość oczywistą na przestrzeni ostatniego roku szalenie się skomplikowała, a to z uwagi na wydany na marginesie innej sprawy pogląd Sądu Najwyższego, który to sąd doszedł do wniosku, iż dla przerwania dwuletniego terminu zawitego na zgłoszenie roszczeń lotnisku, wokół którego ustanawiany jest obszar ograniczonego użytkowania nie wystarczy złożenie pozwu lub złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej.

Zdaniem Sądu koniecznym było jego doręczenie lotnisku jeszcze przed upływem tego terminu. O tym na przykładzie Portu Lotniczego im Henryka Wieniawskiego – Ławica w Poznaniu pisałem więcej w tych wpisach: TU i TU.

Całe szczęści Sąd Najwyższy potrafi przyznać się do błędu, a raczej do uznania, iż rozbieżności w orzecznictwie nawet tego sądu występują.

W ostatni piątek Sąd Najwyższy zajmował się pytaniem prawnym skierowanym przez Sąd krakowski, a dotyczącym obszaru ograniczonego użytkowania wokół Lotniska Balice w Krakowie.

Zagadnienie prawne jakie zadano Sądowi Najwyższemu brzmiało następująco:

czy samo złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej do sądu, bez uprzedniego zgłoszenia roszczenia bezpośrednio zobowiązanemu do jego zaspokojenia, jest wystarczające do zachowania terminu z art. 129 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. Prawo ochrony środowiska (tj. Dz.U. z 2016 r., poz. 672) w sytuacji, gdy odpis wniosku dostarczony został przeciwnikowi po upływie terminu wskazanego w powołanym przepisie. 

Po zapoznaniu się z powyższym zapytaniem Sąd Najwyższy podjął uchwałę, stosownie do której wniesienie do sądu wniosku o zawezwanie do próby ugodowej bez uprzedniego złożenia roszczenia osobie zobowiązanej do jego zaspokojenia prowadzi do zachowania 2-letniego terminu przewidzianego w art. 129 ust. 4 ustawy Prawo ochrony środowiska, również wtedy, gdy odpis wniosku został doręczony tej osobie po upływie tego terminu.

Nie trzeba ukrywać, iż wielu mieszkańców okolic lotnisk i ich pełnomocników odetchnęło z ulgą.

 

 

Reklama

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

Jeden komentarz na temat “Wniesienie pozwu, wniosku o zawezwanie do próby ugodowej jednak przerywa bieg terminu zawitego w sprawie o odszkodowanie od Lotniska!”

  1. Orzeczenie już dostepne na stronie SN:

    http://www.sn.pl/orzecznictwo/SitePages/Najnowsze_orzeczenia.aspx?ItemSID=915-16544171-be1b-4089-b74b-413997467af2&ListName=Zagadnienia_prawne

    III CZP 7/17
    Skład 3 sędziów
    Data orzeczenia: 12 maja 2017 r.
    ​Czy samo złożenie wniosku o zawezwanie do próby ugodowej do sądu, bez uprzedniego zgłoszenia roszczenia bezpośrednio zobowiązanemu do jego zaspokojenia, jest wystarczające do zachowania terminu z art. 129 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 roku Prawo ochrony środowiska (tj. Dz.U. z 2016 r., poz. 672), w sytuacji, gdy odpis wniosku doręczony został przeciwnikowi po upływie terminu wskazanego w powołanym przepisie?

    Uchwała Sądu Najwyższego z dnia 12 maja 2017 r.
    ​Wniesienie do sądu wniosku o zawezwanie do próby ugodowej, bez uprzedniego zgłoszenia roszczenia osobie obowiązanej do jego zaspokojenia, prowadzi do zachowania dwuletniego terminu przewidzianego w art. 129 ust. 4 ustawy z dnia 27 kwietnia 2001 r. – Prawo ochrony środowiska (jedn. tekst: Dz.U. z 2017 r., poz. 519) również wtedy, gdy odpis wniosku został doręczony tej osobie po upływie tego terminu.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: