Zadośćuczynienie także dla bliskich bezpośrednio pokrzywdzonego!!! Przełomowe Orzeczenie Sądu Najwyższego!

St_Georges_Hall_Court_Room

W dniu dzisiejszym Sąd Najwyższy wydał przełomowe postanowienie w trzech osobnych sprawach, a które może znacznie zmienić rynek odszkodowan w Polsce.

Do poszerzonego Składu Sądu Najwyższego z nastepującymi zapytaniami prawnymi zwróciły sie:  jednen ze składów SN, Aleksandra Wiktorow – rzecznik finansowa i Komisja Nadzoru Finansowego.

Treśc pytań  byla następująca”

1.

III CZP 36/17
Skład 7 sędziów
Data orzeczenia: 27 marca 2018 r.
Czy w razie poważnego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia osobom najbliższym poszkodowanego może przysługiwać na podstawie art. 448 k.c. roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia ich własnego dobra osobistego?
a na wypadek udzielenia pozytywnej odpowiedzi na to pytanie:
Czy w świetle art. 34 ust. 1 ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o ubezpieczeniach obowiązkowych, Ubezpieczeniowym Funduszu Gwarancyjnym i Polskim Biurze Ubezpieczycieli Komunikacyjnych (Dz. U. z 2016 r. poz. 2060 z późn. zm.) świadczenie ubezpieczyciela w ramach umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadaczy pojazdów mechanicznych obejmuje zadośćuczynienie pieniężne za krzywdę z tytułu naruszenia dóbr osobistych osób najbliższych poszkodowanego, który doznał poważnego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia?​

 2.

III CZP 60/17
Skład 7 sędziów
Data orzeczenia: 27 marca 2018 r.
Czy roszczenie o zadośćuczynienie na podstawie art. 448 w związku z art. 24 § 1 k.c. przysługuje osobom bliskim poszkodowanego także wtedy, gdy na skutek czynu niedozwolonego poszkodowany doznał poważnego uszczerbku na zdrowiu?​

3.

III CZP 69/17
Skład 7 sędziów
Data orzeczenia: 27 marca 2018 r.
Czy w razie poważnego uszkodzenia ciała lub wywołania rozstroju zdrowia osobom najbliższym poszkodowanego może przysługiwać na podstawie art. 448 Kodeksu cywilnego roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne z tytułu naruszenia ich własnego dobra osobistego?
Względnie, w przypadku przyjęcia przez Sąd Najwyższy, że odpowiedź na powyższe zagadnienie sprowadza się do kwestii stosowania prawa, nie zaś jego wykładni (w szczególności ze względu na potrzebę ustalenia ad causam charakteru uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia i skutków takiego stanu dla relacji pomiędzy poszkodowanym a jego najbliższymi), zwracam się o rozstrzygnięcie następującej kwestii:

Czy zerwanie więzi łączącej osobę poszkodowaną, która doznała poważnego uszkodzenia ciała lub rozstroju zdrowia, z jej osobami najbliższymi, polegające na braku możliwości realizowania kontaktów pomiędzy poszkodowanym a osobami najbliższymi z powodu pozostawania przez poszkodowanego w stanie wyłączającym lub w bardzo znaczącym stopniu ograniczającym samodzielną egzystencję (tzw. stan wegetatywny), może stanowić po stronie osób najbliższych poszkodowanego naruszenie ich dóbr osobistych, w tym mogące podlegać kompensacie w postaci zadośćuczynienia na podstawie art. 448 Kodeksu cywilnego?

 

Sąd w formie Uchwały składu 7 sędziów Sądu Najwyższego, a więc w najpowązniejszym składzie, orzekł, iż

​Sąd może przyznać zadośćuczynienie za krzywdę osobom najbliższym poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego uszczerbku na zdrowiu.

Uchwała została podjęta przy jednym zdaniu odrębnym.

Jakie będą skutki tego orzeczenia?

Takie, iż osoby bliskie osób poważnie poszkodowanych będą mogły dochodzić zadośćuczynienia także dla siebie samego. Np. jedno zadośćuczynienie otrzyma osoba niepełnosprawna, a drugie jej krewny, dla którego ta sytuacja również stanowi niewątpliwy powód do cierpienia.

Ja odbieram taką decyzję Sądu jednoznacznie pozytywnie, a jakie jest Państwa zdanie?

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

18 myśli na temat “Zadośćuczynienie także dla bliskich bezpośrednio pokrzywdzonego!!! Przełomowe Orzeczenie Sądu Najwyższego!”

 1. Oczywiście że tak bo szkoda niejednokrotnie wywraca do góry nogami życie całej rodziny. Obrażenia ciała jak i urazy psychiczne potrafią bardzo dużo zniszczyć.

  Polubienie

  1. Ja się zgadzam, ciekawe jak podejdą do tego sądy. Czy tylko rodziny najbardziej pokrzywdzonych będa mogły liczyć na odszkodowanie, w jakiej wysokości będa zasądzane kwoty? W każdym razie przedstawiciele zakładów ubezpieczeń już przebąkują o podwyżce składek OC.

   Polubienie

   1. Ostatnia podwyżka pozwoliła odnotować największe zyski w historii więc niech już skończą mydlic ludziom oczy. Jak się ogląda reklamy to aż mdli jacy oni uczciwi pomocni i społecznie odpowiedzialni. Jak zostaje człowiek poszkodowanym to otwierają się bramy piekielne i ubezpieczyciel pokazuje prawdziwa twarz. Po trupach do maksymalnego zysku. Każda szkoda osobowa związana z obrażeniami ciała czy urazami psychicznymi wpływa na całą rodzinę i nie widzę żadnych przeciwwskazań żeby ubezpieczyciel za to płacił. Nie jedna rodzina się rozpadła po traumatyczbych przeżyciach…

    Polubienie

    1. No cóz głosy o dpodwyżkach już są słyszalne, zreszta nawet KNF wskazał, ze ubezpieczyciele nie przewidzieli skutków tego wyroku. Choć ja osobisci uważam, iż nie będzie tutaj fali tsunami zalewajacej sądy, raczej mały przypływ.

     Polubienie

     1. Wysokie OC ok ale zero pola manewru dla naginania prawa przez ubezpieczyciela. Szkody powinna szacowac instytucja niezależna a ubezpieczyciel powinien tylko wypłacić. Przecież nikt ich nie zmusza do tego typu działalności. Dlaczego straty ma ponosić poszkodowany. A nie sytuację tego typu że ubezpieczyciel olewa dokumentację medyczna poszkodowanego i robi co chce.

      Polubienie

       1. Są miliardowe zyski można mieć prawo tworzone pod siebie. Kadencja minie więc dobrze płatne posady u ubezpieczycieli dobra rzecz. Ostatnia kara dla PZU to kpina przełożyli z jednej kieszeni do drugiej trochę drobniakow.

        Polubione przez 1 osoba

        1. Jestem ciekaw jakie dobro osobiste będzie chronione w ramach 448 kc w zw. z tą uchwałą, np w przypadku kiedy poszkodowany przeżył lecz jego stan jest b. ciężki ale jeszcze nie wegetatywny.

         Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: