OC SKOKOWO W GÓRĘ!? Czy po wyroku Sądu Najwyższego dopuszczającego zadośćuczynienie dla „pośrednio” poszkodowanych czeka nas skokowa fala podwyżek stawek OC?

Reymerswaele_Two_tax_collectors_(detail)_04Głośny wyrok Sądu Najwyższego z 27 III 2018 r., o którym pisałem TUTAJ, a który dopuścił możliwość dochodzenia zadośćuczynienie nie tylko dla bezpośrednio pokrzywdzonych w wyniku wypadku, czy innego zdarzenia, ale także dla bliskich osób najbardziej poszkodowanych odbił się także szerokim echem wśród ubezpieczycieli.

W wypowiedziach jakie znalazłem w internecie pojawia się informacja, iż być może nawet może kierowców czekać:

SKOKOWA PODWYŻSZKA CEN OC

A to wszystko z uwagi na nie uwzględnienie przez ubezpieczycieli w swoich kalkulacjach skutków finansowych wyroku Sądu Najwyższego rozszerzającego krąg osób uprawnionych do dochodzenia zadośćuczynienia, także na osoby bliskie bezpośrednio poszkodowanych.

Niektóre scenariusze, na które wskazują nawet na możliwość upadku kilku ubezpieczycieli oraz na  konieczność skokowej podwyżki składek na ubezpieczenie obowiązkowe OC.

Przy bardziej  optymistycznym wariancie ceny pójdą w górę o kilkanaście, dwadzieścia procent do góry.

Trzeba wskazać, iż według szacunków Komisji Nadzoru Finansowego że średnio zadośćuczynienie dla osoby bliskiej ciężko rannego może wynieść ponad 40 tys.zł.

Przy czym taka kwota, podobnie jak w przypadku zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej będzie wypłacane kilku osobom bliskim.

KNF szacuje, iż łączna wartość wypłat dla pośrednio poszkodowanych może wynieść w zależności od scenariusza kilkaset milionów złotych do kilku miliardów w wersji najbardziej realnej. Choć jest i wersja mówiąca o wypłatach rzędu kilkunastu miliardów.

W kontekście prawie 100 % podwyżek stawek OC w ciągu ostatnich kilkunastu miesięcy informacja ta nie napawać będzie optymizmem właścicieli pojazdów.

 

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

7 myśli na temat “OC SKOKOWO W GÓRĘ!? Czy po wyroku Sądu Najwyższego dopuszczającego zadośćuczynienie dla „pośrednio” poszkodowanych czeka nas skokowa fala podwyżek stawek OC?”

 1. Twierdziłem i twierdzę nadal, że te orzeczenia to zielone światło dla TU na podwyżki OC. Natomiast z dużej chmury mały deszcz będzie, bo z zapowiadanych milionów i miliardów będą tylko rezerwy techniczne robione,a wypłaty, jak będą to w tysiącach złotych. Bo takie są realia. Nikt do tej pory nie określił nawet kręgu osób uprawnionych nie mówiąc o ilości osób i rodzin z kwalifikującymi się do roszczeń, nie mówiąc o wysokości samych roszczeń. Natomiast co robią ubezpieczyciele przygotowują rynek do podwyżek. To powtarzalny schemat działania.
  Wypłat nie będzie, ale rezerwy tak i tym samym podwyżki.
  Takie są realia.

  Miłego dnia

  Polubienie

  1. Generalnie się zgadzam, ilość osób którym będzie przysługiwało zadośćuczynienie, o którym mowa w wyroku SN będzie promilem wszystkich spraw osób poszkodowanych w wypadkach samochodowych. Tak więc nie będą to duże kwoty,a działanie zakładu ubezpieczeń byc może ma na celu, to o czym Pan pisze.

   Polubienie

 2. Żeby jeszcze cokolwiek wypłacili to droga daleka i zapewne bez sądu się nie obejdzie to raz a dwa przy rekordowych zeszłorocznych zyskach jakie jeszcze podwyżki? Mam wrażenie że jedynym zajęciem KNF jest troska o ogromne dochody podmiotów rynku finansowego i ubezpieczeniowego.

  Polubienie

 3. Reblogged this on PRAWO KIEROWCY i skomentował(a):
  Czyżby czekała nas kolejna fala podwyżek OC?
  W ostatnim tygodniu Sąd Najwyższy dopuścił możliwość dochodzenia zadośćuczynienia dla bliskich ofiar wypadków komunikacyjnych.

  Czym ubezpieczyciele chcą uzasadnić kolejną fale skokowych podwyżek OC.

  Polubienie

 4. No cóż, kazdy pretekst jest dobry aby wiecej zarobić. Choc generalnie nie spodziewałbym się jakiejś fali wyroków zasądzajacych miliony, wiec pewnie będzie to bardziej pretekst, a nie rzeczywista potrzeba wyrównania strat.

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: