Korekta z uwagi na składanie pojazdu

Ramon_Casas_-_Ramon_Casas_and_Pere_Romeu_in_an_Automobile_-_Google_Art_Project

Tak jak ostatnio pisałem chciałem zacząć, krótki cykl dotyczący korekt stosowanych przez osoby wyceniające wartość pojazdu dla potrzeb ustalenia odszkodowania.

Zacznę od korekty w zasadzie dość oczywistej, aczkolwiek muszę przyznać, iż nie zdarzyło mi się chyba nigdy widzieć jej zastosowania. Mimo iż pojazdów, które kwalifikują się do skorygowania ich wartości o te korektę na polskich drogach jest niestety multum.

Mowa tutaj o korekcie z uwagi na złożenie pojazdu z części, czyli obrazowo. Mieliśmy trzy wraki, podwozie od jednego, dospawane od drugiego, karoserię od trzeciego i mamy nówkę, nieśmiganą, bezwypadkową od niemieckiego emeryta, co nią tylko do Kościoła jeźdżił.

Gdyby w toku oceny uszkodzonego pojazdu przez rzeczoznawcę okazało się, iż montaż pojazdu z zespołów i podzespołów wykonano poza  montownią fabryczną, to jest to co oczywiste  podstawą do obniżenia wartości pojazdu z uwagi na korektę za składanie pojazdu.

Zgodnie z instrukcją do najpopularniejszego chyba programu eksperckiego Info- Expert
„Montaż nie fabryczny pojazdu może się odbywać w następujących odmianach:
• montaż z zespołów i podzespołów fabrycznie nowych,·
• montaż z zespołów i podzespołów o różnym stopniu zużycia i różnym okresie użytkowania,
• montaż pojazdu z zespołów i podzespołów pochodzących z tego samego pojazdu wcześniej rozłożonego.”

Gdyby wyceniający ustalił, iż

Składanie pojazdu odbyło się za pomocą fabrycznie nowych zespołów, podzespołów i części,· to przyjmuje się według tego programu 10% korektę. Oczywiście in minus.

Korektę pomiędzy  minus 15 % do minus 10 % – gdy rzeczoznawca ustali fakt  montowania pojazdu z zespołów tego samego pojazdu wcześniej rozmontowanego, sprawnych technicznie,

No i wreszcie korekta w zakresie minus 20 % do minus 15 % z uwzględnieniem roku pochodzenia zespołów i ich stanu technicznego w pozostałych nie wymienionych wyżej przypadkach.

Reklama

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

3 myśli na temat “Korekta z uwagi na składanie pojazdu”

  1. A przecież ubezpieczyciele cały czas usiłują wmówić że naprawa powypadkowa pojazdu nowymi oryginalnymi częściami prowadzi do bezpodstawnego wzbogacenia 😉

    Polubienie

      1. Bo poza alternatywna rzeczywistością w której egzystuja ubezpieczyciele każdy normalny człowiek wie że powypadkowy samochód zawsze traci na wartości.

        Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: