System wypłaty zadośćuczynienia za śmierć w Europie nie jest jednolity. Są kraje, które w ogóle nie przewidują tego typu odszkodowania ( Niemcy), są Państwa które określają konkretne kwoty należne bliskim osób, które zginęły w wypadkach ( Czechy, Hiszpania), wreszcie są takie kraje jak Polska, gdzie o wysokości zadośćuczynienia decyduje sąd.
Wydaje się, iż również w Polsce w niedalekiej przyszłości zostanie przyjęty system ustalający odgórnie i trochę arbitralnie należne osobie poszkodowanej kwotę za śmierć osoby bliskiej w wypadku.
W chwili obecnej toczą się prace Forum Zadośćuczynień, organu powołanego powołanego przez Komisję Nadzoru Finansowego, którego celem jest określenie, jakie są obecnie przeciętne wartości zadośćuczynień przyznawanych przez sądy uprawnionym po śmierci osoby bliskiej. A idąc dalej pewnie wprowadzenie wytycznych wydanych przez KNF nakazujących ubezpieczycielom wypłatę konkretnej kwoty za konkretna sytuacje faktyczną.
Zadaniem Forum jest bowiem sparametryzowanie wysokości zadośćuczynień dla większości standardowych przypadków. Skutkiem czego nie byłoby potrzeby dochodzenia swoich roszczeń w sądzie, a to oznacza niższe koszty ponoszone przez wszystkich. Co więcej także znacznie większe odszkodowania dla poszkodowanych z uwagi na praktyczne wyeliminowanie pośredników w dochodzeniu odszkodowań.
Co prawda samą ideę uważam za słuszną, to jednak z prac komisji dochodzą pewne niepokojące wiadomości. Otóż sama Komisja Nadzoru Finansowego w trakcie ostatniego posiedzenia Forum zaproponowała uwzględnienie danych dostarczonych przez przedstawicieli branży ubezpieczeniowej, a nie opartych o wyroki Sądów.
Nie trzeba być jasnowidzem, aby wiedzieć, iż kwoty przyznawane przez ubezpieczycieli są o kilkadziesiąt procent mniejsze jak w przypadku tych orzekanych orzeczeniem sądu.
Z taka propozycja nie zgadza się Rzecznik Finansowy, który wskazał, iż celem tej zmiany jest zmniejszenie obciążeń sądów sprawami o zapłatę zadośćuczynienia za śmierć osoby bliskiej. Przyjęcie niższych wartości, uwzględniających dane ubezpieczycieli, może utrudnić jego osiągnięcie. Zdaniem Rzecznika Kancelarie odszkodowawcze będą mogły nadal próbować uzyskać w sądach „dopłatę” do wartości ustalanych w oparciu o dane uwzględniające wypłaty ubezpieczycieli.
No cóż pewnie w ciągu najbliższym kilku miesięcy rynek dochodzenia odszkodowań bardzo się zmieni.
Interesująca zmiana
PolubieniePolubione przez 1 osoba