Aktualność badań technicznych również może mieć wpływ na wartość pojazdu. Z faktem tym wiąże się możliwość zastosowania korekty ze względu na krótką ważność dopuszczenia do ruchu.
Jak wiadomo, jeżeli pojazd ma krótką ważność dopuszczenia do ruchu, wkrótce konieczne będzie przeprowadzenie okresowego przeglądu technicznego. Możliwe jest więc, że dalsze dopuszczenie takiego pojazdu do ruchu uzależnione będzie od przeprowadzenia napraw i wymiany niektórych części, co wiązać się będzie z koniecznością dodatkowych nakładów finansowych. Co wpływa na teoretyczną wartość pojazdu, podlegającego wycenie.
Zastosowanie korekty z tytułu krótkiej ważności dopuszczenia do ruchu powinno mieć miejsce w szczególności w przypadku pojazdów wieloletnich, o dużym przebiegu i nie poddawanych systematycznym przeglądom w stacjach obsługi.
Zaleca się stosować korektę z tytułu krótkiej ważności dopuszczenia do ruchu w granicach od minus 4% do 0 % (współczynnik korekty 0,96 do 1,00). Nie jest to więc korekta o dużej wartości.
Natomiast brak dopuszczenia do ruchu stanowi podstawę do innej, odrębnej korekty, która ma wyższą wartość.
Dlatego też warto sprawdzić kalkulację wartości pojazdu również pod kątem okresu dopuszczalności pojazdu do ruchu.
O korektach można rownież poczytać pod tymi linkami: JEDEN i DRUGI, a nawet i TRZECI. i CZWARTY. i PIĄTY. i SZÓSTY.
Dodaj do ulubionych:
Lubię Wczytywanie…
Autor: bartoszkowalak
Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl.
W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił.
Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog.
Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady.
Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/
Zobacz wszystkie wpisy opublikowane przez bartoszkowalak
To akurat bardzo „niesprawiedliwa” korekta, ponieważ wycenia hipotetyczne koszty. W dodatku funkcjonuje też korekta za ogólny stan pojazdu która po części dubluje tę korektę.
PolubieniePolubienie
W zasadzie duza częśc korekt jest dosc hipotetyczna
PolubieniePolubienie