Podatek od zadośćuczynienia

Reymerswaele_Two_tax_collectors_(detail)_04
„Reymerswaele Two tax collectors (detail) 04” by Marinus van Reymerswaele – Own work. Licensed under Public Domain via Wikimedia Commons

Prowadząc proces o zadośćuczynienie ( np. za utratę zdrowia, czy utratę bliskiego w wypadku drogowym), który kończy się pomyślnie dla reprezentowanego Klienta często po pierwszym wybuchu euforii jaki towarzyszy wygraniu często mozolnego procesu pada pytania, czy od tak zasądzonej i zapłaconej przez ubezpieczyciela kwoty należy zapłacić podatek? Wiadomo konieczność podzielenia się często niemałymi kwotami nie budzi już identycznego entuzjazmu na twarzy osoby poszkodowanej.

Odpowiedź na tak postawione pytanie jest odpowiedzią typowo prawniczą, tzn: i tak i nie ! 🙂

Stosownie do treści art. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochody, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Przedstawiony przepis ustanawia zasadę powszechności opodatkowania dochodów osób fizycznych podatkiem dochodowym. Pytanie jakie się pojawia, to czy otrzymane zadośćuczynienie pojawia się w jednym z wyżej wymienionych katalogów zwolnień podatkowych?

Sięgając do treści art 21 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych możemy ustalić, iż

Nie podlegają opodatkowaniu:

otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw

Oznacza to zatem, iż prowadząc proces o zapłatę zadośćuczynienia, którego podstawę normuje Kodeks cywilny, a więc podstawą ta jest np..: uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, utrata członka rodziny w wyniku czynu niedozwolonego- jakim jest np. wypadek samochodowy, albo tez prowadząc proces o zapłatę zadośćuczynienia z uwagi na naruszenie innych dóbr osobistych podatku od zasądzonej kwoty zadośćuczynienia nie mamy obowiązku płacić.

Jednak tak jak napisałem na wstępie nie jest to pełna odpowiedź, otóż określony w art. 21 katalog zwolnień przedmiotowych jest wyjątkiem od zasady sprawiedliwości podatkowej, dlatego też wykładnia przepisów ustanawiających te zwolnienia powinna być wykładnią ścisłą.

Skoro zatem Ustawodawca uznał, iż zwolnieniu spod obowiązku podatkowego podlega kwota zadośćuczynienia, to nie podlegają inne roszczenia zasądzana przy okazji tej kwoty. Takim roszczeniem są odsetki ustawowe.

Urzędy Skarbowe i dalej Sądy Administracyjne stanęły na stanowisku, iż skoro słowo odsetki nie pojawiło się w katalogu wyłączeń, to od odsetek płaconych przez ubezpieczyciela, a liczonych od kwoty przyznanego zadośćuczynienia należy Skarbowi Państwa zapłacić podatek.

Co za tym idzie liczyć się należy z tym, iż kwota odpowiadająca wartości odsetek od zasądzonej kwoty zadośćuczynienia podlegać będzie opodatkowaniu.

Warto przy tym wskazać, iż ostatnio pojawiły się wyroki, które uznają odsetki za to samo źródło przychodu jak zadośćuczynienie, co za tym idzie mogą one nie stanowić podstawy opodatkowania.

Wybór co w takiej sytuacji zrobić należy do podatnika. Oczywiście nie ujawniając tych kwot w w zeznaniu podatkowym trzeba mieć na względzie konieczność ewentualnego boju z skarbówką, którego rezultat nie jest w tym przypadku pewny.

Reklamy

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kancelarii Adwokacko Radcowskiej Kacprzak Kowalak spółka partnerska w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.kacprzak.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady.

10 myśli na temat “Podatek od zadośćuczynienia”

    1. Dzien dobry,

      Jest to podatek dochodowy od osób fizycznych, a więc wlicza Pan uzyskane odsetki do kwoty dochodu za dany rok.
      Czyli najczęściej będzie, to 18%, chyba że w ciągu roku Pana dochody będa na tyle duze, ze załapie się Pan na drugi prób podatkowy.

      W każdym razie tak samo jak każdy dochód podpadajacy pod PIT.

      Pozdrawiam

      Bartosz Kowalak

      Polubienie

    1. Dzień dobry,

      Wydawało mi się, iż dośc jasno to napisałem, cyt: „Nie podlegają opodatkowaniu:

      otrzymane odszkodowania lub zadośćuczynienia, jeżeli ich wysokość lub zasady ustalania wynikają wprost z przepisów odrębnych ustaw lub przepisów wykonawczych wydanych na podstawie tych ustaw

      Oznacza to zatem, iż prowadząc proces o zapłatę zadośćuczynienia, którego podstawę normuje Kodeks cywilny, a więc podstawą ta jest np..: uszkodzenie ciała, rozstrój zdrowia, utrata członka rodziny w wyniku czynu niedozwolonego- jakim jest np. wypadek samochodowy, albo tez prowadząc proces o zapłatę zadośćuczynienia z uwagi na naruszenie innych dóbr osobistych podatku od zasądzonej kwoty zadośćuczynienia nie mamy obowiązku płacić.”

      Oczywiscie artykuł, na który powołuje się Pan w załączonym linku jest tematycznie troche szerszy jak kwestia, która tutaj poruszyłem, a więc zwolnienie spod podatku zadośćiczunienia, a kontrowersje co do opodatkowania odsetek od tego zadośćuczynienia.

      Pzodrawiam
      radca prawny
      Bartosz Kowalak

      Polubienie

    1. Dzień dobry,

      Nie wiem czy do końca rozumie Pan instytucje podatku VAT, ten jest płacony od sprzedaży towarów lub usług co za tym idzie odszkodowania, czy zadośćuczynienie nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

      Pozdrawiam
      Bartosz Kowalak

      Polubienie

  1. Witam, Wygrałam sprawę w sądzie (wypadek komunikacyjny) Odszkodowanie+odsetki + koszty sądowe od ubezpieczyciela zostały przelane na konto mojego adwokata. Ja ponosiłam koszty procesu, otwarcia sprawy, dodatkowego biegłego itp
    Umówiliśmy się na 17% od wygranej kwoty oraz koszty zastępstwa procesowego w wysokości 1200zł po wygranej sprawie.
    Adwokat od przelanej przez ubezpieczyciela kwoty odliczył 1200zł, z pozostałej kwoty pobrał 17%, a reszta została mi wypłacona na konto. Dostałam informację od ubezpieczyciela z kwotą jaka wpłynęła na konto kancelarii i według tych wyliczeń zabrakło dla mnie ponad 3tyś złotych.
    Czy po drodze między ubezpieczycielem a adwokatem pobierany jest jakiś podatek, vat itp czy jest to ostateczna kwota z której adwokat powinien się ze mną rozliczyć wg umowy?

    pozdrawiam i z góry dziękuję za odpowiedź

    Polubienie

    1. Dzień dobry,

      Po pierwsze to sugeruje zapytać pełnomocnika o sposób w jaki rozliczył sprawę.

      Po drugie decyzje płatnicze z ubezpieczalni często zawierają kwotę uwzględniajacą wcześniejsze wypłaty, i dopiero jak się Pani wczyta to wynika, jaka kwota jest do dopłaty.

      Nie jest tak, iż dostała Pani na etapie przedsądowym 3000 zł?

      Po trzecie adwokat nie jest poborca podatkowym, więc nie moze odliczyć żadnych podatków za Panią.

      Polubienie

  2. może Pan wskazać te ostatnie orzeczenia mowiące o tym że odsetki nie podlegają opodatkowaniu ? Bo z tego co szukałem to wszędzie WSA i NSA stoją na stanowisku ze odsetki podlegają opodatkowaniu

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s