Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej a zasiłek pogrzebowy

W Polsce w ciągu roku ginie ok 3000 osób w wypadkach drogowych. I tak o niebo lepiej niż lat temu kilkanaście, gdy liczba ta potrafiła sięgnąć i 8 tyś ofiar polskich dróg. Co oczywiste z każdym takim zdarzeniem łączy się konieczność przeprowadzenia pogrzebu.

Państwo Polskie osobom ubezpieczonym gwarantuje pomoc w pokryciu kosztów związanych z pogrzebem w postaci wypłacanego zasiłku pogrzebowego.

Jak natomiast tak wypłacany zasiłek ma się do tych tragedii, które zawinione są działaniem osoby trzeciej? Czy ubezpieczyciel może zmniejszyć odszkodowanie należne bliskim ofiary o kwotę przyznanego zasiłku pogrzebowego?

Praktyka zakładów ubezpieczeń

Jak się można domyśleć zakład ubezpieczeń nie jest chętny do uszczuplania zgromadzonych na swoich kontach środków. Tak więc w sytuacji, gdy pewne roszczenie jest dyskusyjne, to przynajmniej w pierwszej kolejności próbuje je zinterpretować na swoją korzyść.

Tak więc często zdarza się, iż przyznając zadośćuczynienie i odszkodowanie za koszty związane z pogrzebem ubezpieczyciel kwotę odszkodowania wypłaca po potrąceniu wartości zasiłku pogrzebowego przyznanego bliskim ofiary wypadku samochodowego.

Odszkodowanie się należy?

Jednakże i ta praktyka nie spotkała się ze zrozumieniem, w pierwszej kolejności osób poszkodowanych, a w dalszej sądów. Ostatecznie więc w tej materii zabrał także głos Sąd Najwyższy. Pytanie do Sądu Najwyższego wyszło od Rzecznika Ubezpieczonych ( obecnie Rzecznika Finansowego ), który zwrócił się do Sądu Najwyższego z wnioskiem o wydanie orzeczenia dotyczącego tej materii wskazując, iż praktyka ubezpieczycieli w tym zakresie jest co najmniej niejednolita. Również pewne rozbieżności można było dostrzec w orzecznictwie sądowym.

Co powiedział Sąd Najwyższy?

W dniu 15 maja 2009 r. pełen skład ( a więc uchwała ta ma istotną moc) Izby Cywilnej Sądu Najwyższego w sprawie z wniosku Rzecznika Ubezpieczonych podjął uchwałę (sygn. akt III CZP 140/08) w następującej treści:

„Zasiłek pogrzebowy przewidziany art. 77 ustawy z dnia 17 grudnia 1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (tekst jednolity Dz. U. z 2004 r. Nr 39, poz. 353 z późn. zm.) nie podlega uwzględnieniu przy ustalaniu odszkodowania dochodzonego na podstawie art. 446 § 1 k.c. ”

W uzasadnieniu Sąd Najwyższy wskazał, iż dla uznania, że wypłata danego świadczenia stanowi bezpodstawne wzbogacenie osoby poszkodowanej w wyniku śmierci osoby bliskiej koniecznym jest uznanie, iż źródłem świadczeń jest to samo zdarzenie i istnieje między nimi normalny związek przyczynowo skutkowy.

Sąd wskazał także, że wymaga się, aby uzyskana korzyść zaspokajała te same interesy poszkodowanego, które ma zaspokoić odszkodowanie oraz by była oparta o tę samą podstawę prawną.

Sąd doszedł więc do wniosku, że roszczenia o wypłatę zasiłku pogrzebowego i o pokrycie kosztów pogrzebu przez zakład ubezpieczeń nie są roszczeniami wynikającymi z tej samej podstawy prawnej, ich cel jest różny, gdyż zasiłek pogrzebowy ma również funkcję socjalną, a nadto Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych nie przysługuje roszczenie zwrotne do zakładu ubezpieczeń sprawcy wypadku.

Podstawą odszkodowania za śmierć osoby bliskiej jest Kodeks cywilny, a podstawą świadczenia z tytułu zasiłku pogrzebowego jest ustawa o emeryturach i rentach.

Tak więc dopuszczalna jest aby osoby poszkodowane otrzymały pełne pokrycie kosztów pogrzebu a jednocześnie uzyskały zasiłek pogrzebowy.

Reklamy

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kancelarii Adwokacko Radcowskiej Kacprzak Kowalak spółka partnerska w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.kacprzak.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady.

3 myśli na temat “Odszkodowanie za śmierć osoby bliskiej a zasiłek pogrzebowy”

  1. Dziękuję Czytelniczce za zwrócenie uwagi na małe przejęzyczenia.
    Oczywiscie na polskich drogach co roku ginie 3 tys osób, a nie 3 tyś złotych jak napisałem.

    Złotych polskich faktycznie ginie znacznie więcej.

    Wystarczy przytoczyć tu statystyki, które mówią o tym iż: koszt wypadków na polskich drogach zbliżają się do 3 proc. PKB. Kolizja drogowa w Polsce to koszt średnio 41,8 tys. zł. Jednak jednostkowy „cena” ofiary śmiertelnej to 1,97 mln zł, a osoby ciężko rannej 2,21 mln zł.

    Jak więc widać te 3000 ofiar to dla Panstwa Polskiego strata 3 miliardów złotych.
    Gdyby nie to ofiary, to nie tylko 500 + ale i 1000 + byłoby pewnie możliwe.

    Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję

    Bartosz Kowalak
    radca prawny

    Polubienie

  2. Dzień dobry,

    Chiałbym zadać pytanie. Moja starsza siostra zginąła w wypadku z winy innego kierowcy. Sprawca został skazany prawomocnym wyrokiem sądu karnego. Chciałbym teraz wystąpić o odszkodowanie z oc sprawcy. Chciałbym zapytac, bo siostra miała polisę NW w pojedzie, którym jechała oraz miała polise dobrowolną. tych polis odszkodowanie dostali moi rodzice. Czy te kwoty świadczenia, które dostali z polisy oraz zasiłek pogrzebowy, który wydalismy na pogrzeb nalezy odliczyć od z odszkodowania należnego z oc sprawcy?
    Mój prawnik twierdzi, iz o te kwotę sie już wzbogacili więć w sumie ubezpieczyciel może obniżyć to odszkodowanie

    Pozdrawiam

    Polubienie

    1. Dzień dobry,

      Tak jak Pani przeczytała, jeżeli chodzi o zasiłek pogrzebowy, to orzecznictwo sądów przyjmuje, iż kwota ta ma charakter niejako zapomogi, a nie stricte zwrotu kosztów pogrzebu. Co za tym idzie ubezpieczyciel nie powinien obniżac odszkodowania za koszty pochówki, stypy, odziezy załobnej itp o wartośc przyznanego zasiłku.
      W przypadku świadczeń przyznawanych czy otzrymanych z tytułu posiadanych polis na życie, NNW również nie ma automatycznego uprawnienia po stronie ubezpieczyciela, aby świadczenie z zadośćuczynienia zmniejszać z tej przycyzny, iż poszkodowany był ubezpieczony, z tego tytułu płacił składki. W szczególności nie ma matematycznego uprawnienia do dokładnego odjęcia kwoty przyznanego odszkodowania.

      Niemniej jednak sąd ustalając wysokość zadośćucyznienia powinien brac pod uwagę wszystkie okoliczności sprawy. Także fakt, iz osoba poszkodowana otzrymała np. bardzo wysokie świadczenie z polisy na życie. Wóczas może okazać się zasadnym, iż sąd uzna, iż w tej okoliczności wysokośc zasądzanego zadośćuczynienia powinna być mniejsza.

      Pozdrawiam
      Bartosz Kowalak
      radca prawny

      Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Connecting to %s