Śmierć poszkodowanego a wysokość zadośćuczynienia dla spadkobierców.

Kilka wpisów temu pisałem o warunkach jakie należy spełnić aby w przypadku śmierci osoby poszkodowanej w wyniku wypadku komunikacyjnego jej spadkobiercy mogli dalej dochodzić roszczeń z tytułu zadośćuczynienia.

Co do zasady bowiem roszczenie o zadośćuczynienie ma charakter osobisty i dziedziczeniu nie podlega ( art. 922 K.c.), jedynie z uwagi na regulacje zawarta w art. 446.3 Kodeksu cywilnego w sytuacji, gdy doszło do pisemnego uznania roszczenia oraz w sytuacji wytoczenia powództwa o zapłatę zadośćuczynienia, roszczenie to wchodzi w skład spadku.

Wątpliwość jaka się natomiast z taką sytuacją wiąże, to czy śmierć dotychczasowego powoda ma wpływ na wysokość zadośćuczynienia zasądzaną przez Sąd?

Tytułem przykładu.

W wyniku wypadku komunikacyjnego p. Jak doznał złamania kości piszczelowej, pęknięcia miednicy i uraz biczowego kręgosłupa.

Wystąpił z pozwem przeciwko ubezpieczalni, w której sprawca szkody miał wykupioną polisę OC, z roszczeniem o zapłatę zadośćuczynienia w kwocie 50.000 zł.

Zanim postępowanie przed sądem się zakończyło p. Jan zmarł. W jego miejsce do sprawy wstąpiła dwójka synów.

Sąd oceniając sprawę Pana Jana nawet był skłonny zasądzić dochodzoną kwotę 50 tys złotych. Ma natomiast wątpliwości, czy fakt iż p. Jan już nie żyje ma jakieś dla sprawy znaczenie.

Przez wiele lat sądy skłaniały się do tezy, iż w tej sytuacji sąd może zasądzić mniejsza kwotę niż gdyby powodem nadal był bezpośrednio poszkodowany.

Dopiero kilka lat temu Sąd Najwyższy w wyroku z dnia 24 marca 2011 r. spr. o sygn. Akt: I CSK 389/10 doszedł do innego wniosku. Sprawa dotyczyła małoletniego dziecka, które w toku procesu zmarło, a w jego miejsce po stronie powodów wstąpili rodzice.

Sąd uznał, iż „ Nie może prowadzić do obniżenia wysokości zadośćuczynienia okoliczność, że poszkodowane dziec­ko zmarło, a po jego śmierci do procesu wstąpili rodzice jako spadkobiercy ustawowi.”

Sąd Najwyższy uzasadniając wskazał, iż w badanej sytuacji chodzi o jedno roszczenie, które wyjątkowo podlega dziedziczeniu, a nie o dwa roszczenia (poszkodowanego i jego spadkobierców), których wysokość należałoby ustalać na podstawie odmiennych kryteriów. Zwrócił również uwagę, że roszczenie to wchodzi w skład spadku, a zgodnie z utrwaloną zasadą spadkobierca znajduje się w takiej sytuacji prawnej, w jakiej znajdował się spadkodawca. Sąd Najwyższy podkreślił, że w razie przyjęcia przeciwnego poglądu o wysokości zadośćuczynienia decydowałaby całkowicie nieprzewidywalna okoliczność, jaką jest śmierć poszkodowanego przed lub po uprawomocnieniu się wyroku.

Takiemu rozstrzygnięciu należy tylko przyklasnąć.

Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/https://prawospadkowepoznan.pl/

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: