
Gdy nasze auto uczestniczy w wypadku komunikacyjnym i nawet gdy przeprowadzimy jego kompleksową naprawę w autoryzowanym warsztacie naprawczym w oparciu o części oryginalne, to nie oznacza jeszcze, iż refundacja wystawionej faktury przez warsztat ASO wyczerpuje całą szkodę jaką ponieśliśmy w takim wypadku.
Często bowiem samochód nawet doskonale naprawiony nie przedstawia bowiem już takiej wartości jaką miał przed wypadkiem. Wydaje się to zresztą dość oczywiste, gdy spojrzy się na pojawiające się w internecie oferty sprzedaży pojazdu – gdzie jednym z podstawowych kryteriów jest „bezwypadkowość”
Co za tym idzie mimo przeprowadzonej naprawy nadal jesteśmy poszkodowani. Szkoda w tym wypadku zawiera się w różnicy pomiędzy wartością pojazdu sprzed szkody, czyli w stanie bezwypadkowym, a wartością pojazdu po jego naprawieniu.
Szkoda ta w terminologii prawnicznej nosi nazwę: utraty wartości handlowej
Oczywistym jest, iż zakłady ubezpieczeń niechętnie informują swoich klientów o możliwości dochodzenia odszkodowania za utratę wartości handlowej dlatego też jakiś czas temu Komisja Nadzoru Finansowego wydała wytyczną dotyczącą tego rodzaju szkody.
I tak zgodnie z jej treścią:
„Zakład ubezpieczeń powinien, przy ustalaniu wysokości świadczenia z umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów, uwzględniać utratę wartości handlowej pojazdu, w przypadkach, w których utrata taka nastąpiła.
Zakład ubezpieczeń po otrzymaniu zgłoszenia roszczenia, powinien przekazywać uprawnionemu, informację o możliwości zgłoszenia roszczenia z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu niezależnie od formy i trybu zgłoszenia roszczenia.
Zakład ubezpieczeń powinien – z własnej inicjatywy, kierując się zasadą ostrożnego zarządzania zakładem ubezpieczeń – badać zasadność uwzględnienia w rezerwach techniczno-ubezpieczeniowych ewentualnego zobowiązania zakładu ubezpieczeń z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu powstałej w wyniku uszkodzenia i po uwzględnieniu naprawy pojazdu w związku z zaistniałą szkodą niezależnie od tego, czy uprawniony zgłosił roszczenie w tym zakresie.
Zakład ubezpieczeń badając zasadność uwzględnienia w
kwocie świadczenia utraty wartości handlowej pojazdu powinien przyjąć zasadę indywidualizacji oceny roszczenia z uwzględnieniem wszystkich okoliczności sprawy.”
Co za tym idzie warto się zastanowić i skonsultować z specjalistą, czy po odebraniu swojego samochodu z warsztatu nie przysługuje nam jeszcze jakieś odszkodowanie.
Dzień Dobry piszę do Pana po raz kolejny, i chyba będę musiała zadzwonić, ale właśnie odebrałam wycenę i decyzję dotyczącą spadku wartości mojego pojazdu dokonaną przez jedno z Towarzystw ubezpieczeniowych. Otóż 30.05.2017 roku, uległam wypadkowi tzn. TIR wjechał we mnie i syna na czerwonym świetle. Jestem posiadaczką Alfy Romeo Giulietty rocznik 2014 pierwsza rejestracja 22.12.2014 nowy kupiony w salonie. Samochód został uszkodzony (cały tył łącznie z pasami bezpieczeństwa) kosztorys jego naprawy wynosi 23 tys netto naprawa odbywa się w ASO, jego wartość rynkowa według akurat tego towarzystwa wynosi 49 tys według mojego ubezpieczyciela 59 tys. Po szkodzie Towarzystwo sprawcy wypadku wyliczyło wartość pojazdu na 38 tys a ich decyzją wypłacono mi 1100 zł. Proszę o pomoc co mam dalej robić. Nie ukrywam że planowałam sprzedać samochód w przyszłym roku a teraz z taką wartością …… Mam również problem z odszkodowaniem za uszczerbek na zdrowiu. Bardzo proszę o pomoc
PolubieniePolubienie
Dzień dobry,
Co do szkody rzeczowej, to pewnie najlepiej niech Pani zrobi prywatną opinię rzeczoznawcy samochodowego i będzie Pani wiedziała na czym stoi.
Może mi Pani też przesłac te wyceny na maila, to mogę rzucić na nie okiem, choć rzewczoznawcą nie jestem. To często widać sporo rzeczy na oko.
Co do szkody osobowej, to musiałbym coś wiecej wiedzieć.
Pozdrawiam
PolubieniePolubienie
Dzień dobry,
czy przy ustaleniu utarty wartości handlowej pojazdu ma znaczenie czy pojazd był wykorzystywany w działalności gospodarczej czy nie. Innymi słowy czy kwota wyliczona jako utrata wartości handlowej pojazdu jest kwotą netto czy brutto?
PolubieniePolubienie
Dzien dobry, Jeżeli ma Pani mozliwosc odliczenia VATU, to w zakresie w jakim może Pani skorzystać z odliczenia nie ma szkody.
PolubieniePolubienie
Witam, mam pytanie czy takie odszkodowanie – utarta wartości handlowej pojazdu
podlega w momencie kiedy skoda jest likwidowana z AC (akt wandalizmu) . Mamy samochód dość wysokiej klasy który nigdy nie był malowany i teraz przy sprzedażny znacznie może stracić na wartości .
Z góry dziękuje za odpowiedz.
PolubieniePolubienie
Dzien dobry, W przypadku AC kwestię tę reguluje polisa. Ale bardzo wątpie aby ta szkoda była pokrywana przez to ubezpieczenie.
PolubieniePolubienie
Witam, czy odszkodowanie z tytułu utraty wartości auta na skutek kolizji można otrzymać tylko z OC sprawcy wypadku? Czy z własnego OC także? Mąż pod wpływem stresu w oświadczeniu podpisanym z drugim kierowcą który brał udział w kolizji, przyznał się do winy na własną niekorzyść a co więcej wina była po stronie tego drugiego kierowcy. Jechaliśmy nowym autem które 5mcy wcześniej zostało zakupione w salonie. Auto zostalo poważnie rozbite, cały prawy bok auta, zawieszenie itp. Samochód był remontowany przez autoryzowany salon. Czy w tej sytuacji możemy ubiegać się o odszkodowanie z tytułu utraty wartości auta?
PolubieniePolubienie
Z własnego Oc nic nie można otrzymąc. Możecie ewentualnie się rozmysleć i napisać do ubezpieczalni, ze to jednak druga strona była winna
a samemu zgłosić szkode do jego ubezpieczalni
PolubieniePolubienie