Utrata wartości handlowej pojazdu

 

Crashed_sports_car
Dawidl (CC BY-SA 2.5)

Gdy nasze auto uczestniczy w wypadku komunikacyjnym i nawet gdy przeprowadzimy jego kompleksową naprawę w autoryzowanym warsztacie naprawczym w oparciu o części oryginalne, to nie oznacza jeszcze, iż refundacja wystawionej faktury przez warsztat ASO wyczerpuje całą szkodę jaką ponieśliśmy w takim wypadku.

Często bowiem samochód nawet doskonale naprawiony nie przedstawia bowiem już takiej wartości jaką miał przed wypadkiem. Wydaje się to zresztą dość oczywiste, gdy spojrzy się na pojawiające się w internecie oferty sprzedaży pojazdu – gdzie jednym z podstawowych kryteriów jest „bezwypadkowość”

Co za tym idzie mimo przeprowadzonej naprawy nadal jesteśmy poszkodowani. Szkoda w tym wypadku zawiera się w różnicy pomiędzy wartością pojazdu sprzed szkody, czyli w stanie bezwypadkowym, a wartością pojazdu po jego naprawieniu.

Szkoda ta w terminologii prawnicznej nosi nazwę: utraty wartości handlowej

Oczywistym jest, iż zakłady ubezpieczeń niechętnie informują swoich klientów o możliwości dochodzenia odszkodowania za utratę wartości handlowej dlatego też jakiś czas temu Komisja Nadzoru Finansowego wydała wytyczną dotyczącą tego rodzaju szkody.

I tak zgodnie z jej treścią:

„Zakład ubezpieczeń powinien, przy ustalaniu wysokości świadczenia z umowy ubezpieczenia OC posiadaczy pojazdów, uwzględniać utratę wartości handlowej pojazdu, w przypadkach, w których utrata taka nastąpiła.

Zakład ubezpieczeń po otrzymaniu zgłoszenia roszczenia, powinien przekazywać uprawnionemu, informację o możliwości zgłoszenia roszczenia z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu niezależnie od formy i trybu zgłoszenia roszczenia.

Zakład ubezpieczeń powinien – z własnej inicjatywy, kierując się zasadą ostrożnego zarządzania zakładem ubezpieczeń – badać zasadność uwzględnienia w rezerwach techniczno-ubezpieczeniowych ewentualnego zobowiązania zakładu ubezpieczeń z tytułu utraty wartości handlowej pojazdu powstałej w wyniku uszkodzenia i po uwzględnieniu naprawy pojazdu w związku z zaistniałą szkodą niezależnie od tego, czy uprawniony zgłosił roszczenie w tym zakresie.

Zakład ubezpieczeń badając zasadność uwzględnienia w

kwocie świadczenia utraty wartości handlowej pojazdu powinien przyjąć zasadę indywidualizacji oceny roszczenia z uwzględnieniem wszystkich okoliczności sprawy.”

Co za tym idzie warto się zastanowić i skonsultować z specjalistą, czy po odebraniu swojego samochodu z warsztatu nie przysługuje nam jeszcze jakieś odszkodowanie.

Reklama

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

8 myśli na temat “Utrata wartości handlowej pojazdu”

 1. Dzień Dobry piszę do Pana po raz kolejny, i chyba będę musiała zadzwonić, ale właśnie odebrałam wycenę i decyzję dotyczącą spadku wartości mojego pojazdu dokonaną przez jedno z Towarzystw ubezpieczeniowych. Otóż 30.05.2017 roku, uległam wypadkowi tzn. TIR wjechał we mnie i syna na czerwonym świetle. Jestem posiadaczką Alfy Romeo Giulietty rocznik 2014 pierwsza rejestracja 22.12.2014 nowy kupiony w salonie. Samochód został uszkodzony (cały tył łącznie z pasami bezpieczeństwa) kosztorys jego naprawy wynosi 23 tys netto naprawa odbywa się w ASO, jego wartość rynkowa według akurat tego towarzystwa wynosi 49 tys według mojego ubezpieczyciela 59 tys. Po szkodzie Towarzystwo sprawcy wypadku wyliczyło wartość pojazdu na 38 tys a ich decyzją wypłacono mi 1100 zł. Proszę o pomoc co mam dalej robić. Nie ukrywam że planowałam sprzedać samochód w przyszłym roku a teraz z taką wartością …… Mam również problem z odszkodowaniem za uszczerbek na zdrowiu. Bardzo proszę o pomoc

  Polubienie

  1. Dzień dobry,
   Co do szkody rzeczowej, to pewnie najlepiej niech Pani zrobi prywatną opinię rzeczoznawcy samochodowego i będzie Pani wiedziała na czym stoi.

   Może mi Pani też przesłac te wyceny na maila, to mogę rzucić na nie okiem, choć rzewczoznawcą nie jestem. To często widać sporo rzeczy na oko.

   Co do szkody osobowej, to musiałbym coś wiecej wiedzieć.

   Pozdrawiam

   Polubienie

 2. Dzień dobry,
  czy przy ustaleniu utarty wartości handlowej pojazdu ma znaczenie czy pojazd był wykorzystywany w działalności gospodarczej czy nie. Innymi słowy czy kwota wyliczona jako utrata wartości handlowej pojazdu jest kwotą netto czy brutto?

  Polubienie

 3. Witam, mam pytanie czy takie odszkodowanie – utarta wartości handlowej pojazdu
  podlega w momencie kiedy skoda jest likwidowana z AC (akt wandalizmu) . Mamy samochód dość wysokiej klasy który nigdy nie był malowany i teraz przy sprzedażny znacznie może stracić na wartości .
  Z góry dziękuje za odpowiedz.

  Polubienie

 4. Witam, czy odszkodowanie z tytułu utraty wartości auta na skutek kolizji można otrzymać tylko z OC sprawcy wypadku? Czy z własnego OC także? Mąż pod wpływem stresu w oświadczeniu podpisanym z drugim kierowcą który brał udział w kolizji, przyznał się do winy na własną niekorzyść a co więcej wina była po stronie tego drugiego kierowcy. Jechaliśmy nowym autem które 5mcy wcześniej zostało zakupione w salonie. Auto zostalo poważnie rozbite, cały prawy bok auta, zawieszenie itp. Samochód był remontowany przez autoryzowany salon. Czy w tej sytuacji możemy ubiegać się o odszkodowanie z tytułu utraty wartości auta?

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: