Kiedy decyzja zakładu ubezpieczeń nie wpływa na bieg przedawnienia. I gdzie można znaleźć mały haczyk

Jak pisałem w poście dotyczącym przedawnienia roszczeń w stosunku do zakładów ubezpieczeń, przedawnienie, to ulega przerwaniu w wyniku zgłoszenia roszczenia ubezpieczycielowi, a biegnie ono na nowo od momentu wydania decyzji kończącej postępowanie.

Wszystko, to stosownie do treści art 819§ 4. Kodeksu cywilnego:

Bieg przedawnienia roszczenia o świadczenie do ubezpieczyciela przerywa się także przez zgłoszenie ubezpieczycielowi tego roszczenia lub przez zgłoszenie zdarzenia objętego ubezpieczeniem. Bieg przedawnienia rozpoczyna się na nowo od dnia, w którym zgłaszający roszczenie lub zdarzenie otrzymał na piśmie oświadczenie ubezpieczyciela o przyznaniu lub odmowie świadczenia.

Nierzadko jednak w toku postępowania likwidacyjnego wydawanych jest kilka decyzji. Poszkodowany korzysta z możliwości wniesienia odwołania od decyzji odmownej lub decyzji przyznającej w jego mniemaniu za małe zadośćuczynienie, po jego przeanalizowaniu ubezpieczyciel wydaje kolejną decyzje np. podtrzymującą jego dotychczasowe stanowisko. Może być także wydana decyzja uzupełniająca na podstawie, której dokonano dopłaty za nie uznaną wcześniej część, czy inny element szkody.

Pytanie jakie się wówczas pojawia, to czy te kolejne decyzje również wpływają w jakikolwiek sposób na bieg terminu przedawnienia?

Niestety nie, istotna dla poszkodowanego jest tylko i wyłącznie pierwsza decyzja, w której został poinformowany o przyznaniu lub odmowie wypłaty odszkodowania.

Nie ma zatem znaczenia, czy np. w pierwszej decyzji ubezpieczyciel odmówił wypłaty odszkodowania, a następnie po roku uznał swoją odpowiedzialność, a kolejne przepychanki trwały jeszcze kolejne miesiące zanim poszkodowany podjął decyzję o wytoczeniu powództwa.

Co za tym idzie terminów do ewentualnego wniesienie powództwa należy pilnować w oparciu o pierwszą otrzymaną decyzję.

Przy czym warto zwrócić uwagę na dwie okoliczności.

Po pierwsze w toku postępowania mogą być zgłaszane dalsze roszczenia co do szkody, która jeszcze nie była znana na moment uprzedniej decyzji. Np. została przedłożona faktura za koszty wynajmu auta zastępczego zakończonego już po naprawie auta.

Decyzja co do tej szkody ma moim zdaniem charakter autonomiczny w stosunku do decyzji przyznającej odszkodowanie za szkodę w pojeździe. Termin przedawnienia tego roszczenia liczy się więc niezależnie.

Wreszcie i po drugie zauważyć należy, iż zwykle ubezpieczyciel decyzje przesyła nam listem zwykłym, a to on będzie musiał udowodnić, iż decyzja nam została w danej dacie doręczona. Jest tu więc pewne pole do popisu, które dobry prawnik w sporze z ubezpieczycielem na pewno wykorzysta.

Mam nadzieję, iż moja praca w jakikolwiek sposób pomogła w twojej sprawie odszkodowawczej, czy w ocenie twoich szans na uzyskanie należytego zadośćuczynienia od zakładu ubezpieczeń. Jeżeli tak, to się cieszę. Możesz zostawić komentarz lub poszperać po blogu w poszukiwaniu innych tematów związanych z dochodzeniem odszkodowań. Jeżeli nie czujesz się na siłach by prowadzić samemu spor z ubezpieczalniom zapraszam do kontaktu z moją osobą.

Z wyrazami szacunku

Bartosz Kowalak

Kancelaria Prawna

795777519

ul. Mickiewicza 18a/3 Poznań

www.prawnikpoznanski.pl

Reklama

Autor: bartoszkowalak

Nazywam się Bartosz Kowalak i jestem prawnikiem, radcą prawnym, do tego jeszcze wspólnikiem w Kowalak Jędrzejewska i Partnerzy Kancelaria Prawna w Poznaniu. Kilka informacji więcej można znaleźć na naszej stronie http://www.prawnikpoznanski.pl. W zasadzie od początku kariery zawodowej miałem i nadal mam do czynienia z sprawami związanymi z dochodzeniem odszkodowań, czy to za wypadki drogowe, czy inne zdarzenia powodujące, iż u jednej osoby z winy drugiej dochodzi do powstania szkody na osobie lub w majątku. W skrócie można by więc napisać, iż obracam się w dziedzinie, która można by dla potrzeb niniejszego bloga nazwać prawem odszkodowań. Prawem odszkodowań- a więc odpowiedzią na pytanie, kto, za co, komu i ile ma zapłacić, gdy zawinił. Temat ten w zasadzie sprawia mi satysfakcję zawodową, tak więc jest to dziedzina prawa,z która lubię się mierzyć. Dlatego też postanowiłem także poza polem działania jakim jest sądowa wokanda spróbować moich sił także poprzez to medium jakim jest niniejszy blog. Chciałbym tutaj pisać o ciekawych rzeczach, często ciekawostkach, związanych z odszkodowaniami. Podzielić się moimi przemyśleniami czy też może udzielić jakieś rady. Drugą gałęzią, której poswięcam sporo uwagi sa sprawy spadkowe: Tak poza tematem bloga zapraszam do zapoznania się z oferta prowadzenia spraw spadkowych. Tak się złożyło, iż poza odszkodowaniami jest to druga gałąź prawa, którą się zajmuję: https://prawospadkowepoznan.pl/

9 myśli na temat “Kiedy decyzja zakładu ubezpieczeń nie wpływa na bieg przedawnienia. I gdzie można znaleźć mały haczyk”

 1. chce pozwac firme ubezpieczeniowa o dopłatę do odszkodowania powypadkowego.
  chciałbym to zrobic bez firmy odszkodowawczej, bo ci mi proponuja 30 % za prowadzenie mojej sprawy, tzjn. tyle mioałbym im oddać, a to moim zdaniem za duzo
  kowe chodzi o uszkodzenia pojazdu ,
  Jak to zrobic
  Pozwanym ma być Allianz

  Polubienie

  1. Dzień dobry,

   Pozew kieruje Pan do sądu właściwego dla Pana miejsca zamieszkania lub miejsca, w którym doszło do wypadku.
   Pozew oczywiscie można napisać samemu, ale rozważyłbym mimo wszystko skorzystać z pomocy prawnika.
   Nie tylko firmy odszkodowawcze swiadcza pomoc prawną w zakresie dochodzenia odszkodowań. Co więcej korzystaąc z tego typu firm i tak musi Pan skorzystać z pomocy profesjonalnego pełnomocnika, który poprowadzi Panu sprawę w sądzie.
   Tak wieć lepiej unikać zbędnego pośrednika w tym zakresie.

   Pozdrawiam
   Bartosz Kowalak
   radca prawny

   Polubienie

 2. A co w takiej sytuacji gdy po jakimś czasie poszkodowany dostarcza dokumentację medyczna na podstawie której ubezpieczyciel podejmuje decyzje o przyznaniu większego uszczerbku na zdrowiu i co za tym idzie decyzję o ponownej wypłacie środków poszkodowanemu. Czy taka decyzja przerywa bieg przedawnienia?

  Polubienie

   1. Czyli wychodzi na to że jeżeli w czasie biegu przedawnienia nastąpiła dopłata do odszkodowania to przedawnienie liczymy od wydania decyzji o dopłacie na nowo?

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: