Odmowa wypłaty zadośćuczynienia z uwagi na brak trwałego uszczerbku na zdrowiu.

A_machine_monitors_a_man's_broken_leg_Wellcome_V0049896
[CC BY 4.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/4.0)%5D, Wikimedia Commons

Co prawda jakbyśmy poszukali skojarzeń z słowami wypadek i poszkodowany, to raczej przed oczami stają nam osoby, które w wyniku tego zdarzenia ucierpiały w sposób szczególny. Czy to doświadczyły złamania nogi, pęknięcia czaszki czy utraty śledziony. W zasadzie w takiej sytuacji sprawa z punktu widzenia odpowiedzialności za skutki takiego wypadku z OC jest dość jasna.

Krzywda jest ewidentna i raczej trudno sobie wyobrazić aby uznając swoją odpowiedzialność zakład ubezpieczeń odmówił wypłaty zadośćuczynienia ( inną kwestią jest jego wysokość).

Gro jednak wypadków kończy się, na szczęście, dla osób poszkodowanych znacznie lżejszymi konsekwencjami zdrowotnymi. Poszkodowany może doznać wstrząśnienia mózgu, skręcenia mięśni szyi, czy po prostu być solidnie poobijanym.

W takiej sytuacji po pewnym czasie w zasadzie wraca do zdrowi i może funkcjonować w pełni jak przed wypadkiem.

W tej sytuacji kwestia wypłaty zadośćuczynienia nie jest, przynajmniej dla ubezpieczycieli, taka oczywista. Często wydając decyzję zakład ubezpieczeń odmawia wypłaty zadośćuczynienia, lub te proponuje w rażąco niskiej kwocie, takiej osobie wskazując, iż nie zaistniał w jej przypadku trwały uszczerbek na zdrowiu.

O ile faktycznie z tą konstatacją ubezpieczyciela należy się zgodzić, biegli którzy ewentualnie badaliby takiego poszkodowanego również orzekliby o zerowym uszczerbku na zdrowiu. To w żaden sposób fakt doznania szkody/krzywdy w mniejszym rozmiarze nie oznacza, iż szkody tej nie ma.

W takiej sytuacji pozostaje nam oczywiście droga sądowa. Wydaje się, iż dobrze szacując szkodę warto także zrezygnować z opinii biegłego, która raczej zagrałaby na niekorzyść poszkodowanego i zdać się na osąd sędziego rozpoznającego sprawę. W Kancelarii tego typu spraw, czyli klient poobijany z sińcami i ustępującymi bólami, prowadziliśmy co najmniej kilkanaście. Wychodząc z roszczeniem od dwóch do kilkunastu tysięcy złotych- w zależności od stanu faktycznego.

Co ciekawe większość tych spraw kończyła się ugodą. Dla zakładu ubezpieczeń sprawa o 2-3 tysiące złotych nie jest warta zaangażowania całego batalionu prawników i ponoszenia dalej idących kosztów.

Tak więc w zasadzie nie ma żadnych ograniczeń w intensywności uszczerbku na zdrowiu, które mogłyby stanowić przeszkodę dla dochodzonego roszczenia.

autor: Bartosz Kowalak radca prawny w Kancelarii adwokacko radcowskiej Kacprzak Kowalak sp.p. w Poznaniu: http://kacprzak.pl/odszkodowania

 

Reklamy

139 komentarzy do “Odmowa wypłaty zadośćuczynienia z uwagi na brak trwałego uszczerbku na zdrowiu.

 1. Dobry wieczór,
  w październiku tego roku wywróciłam się na schodach i uderzyłam środkową częścią kolana w kant stopnia. Zrobiłam zimy okład, ale rano noga była dość spuchnięta i sina. Lekarz w przychodni mnie nie przyjął więc kolejnego dnia zrobiłam prywatnie usg – lekarz podejrzewał złamanie rzepki i zalecił pilną konsultację z ortopedą. Poszłam również prywatnie, lekarz zalecił leczenie operacyjne – rzepka skręcona, najprawdopodobniej pęknięta, przesunięta do boku. Po dwóch tygodniach przeszłam operację, w takcie której okazało się że aby staw działał prawidłowo, lekarz musiał dodatkowo przenieść miejsce przyczepu więzadeł i mięśni (odcięto mi kawałek kości piszczelowej i przytwierdzono dwom śrubami).
  Mam ubezpieczenie grupowe w PZU na wypadek trwałego uszczerbku na zdrowiu. Po złożeniu dokumentów PZU odmówiło wypłaty odszkodowania ponieważ ich zdaniem nie ma uszczerbku na zdrowiu.
  Od decyzji PZU odwołałam się, jednak PZU w odpowiedzi podtrzymało swoją decyzję,że uszczerbku na zdrowiu nie ma.
  Nie chcę tego tak zostawić, Chcę odwołać się do sądu, jednak nie wiem czy powinnam w piśmie do sądu sama wskazać procent uszczerbku, czy jakąś konkretną kwotę. Dodam, że operacja kosztowała mnie 13500zł plus ortezy, rehabilitacje i wizyty kontrolne to do tej pory około 16 000 zł.
  Na nodze mam 11 szwów, trzy blizny, a w kości dwie śruby które po około dwóch latach trzeba operacyjnie usunąć. Minęły dwa miesiące od operacji, nadal jestem na zwolnieniu lekarskim, a noga jest sprawna w tej chwili, według mojej oceny w około 40%. Lekarz przewiduje że powrót do sprawności sprzed wypadku powinien nastąpić po około pół roku.
  Będę wdzięczna za odpowiedź.
  Pozdrawiam

  Polubienie

  • Dzień dobry, Bez analizy tresci umowy ubezpieczenia nie sposób odpowiedzieć na Pani pytania. Umowa- polisa przewiduje, za jakie uszczerbki, jaka kwotą i w jaki sposób wyliczaną kwotę się przyznaje. Umowa decyduje czy nalezy się Pani zwrot kosztów czy nie. Tak wiec najpierw tzreba by szczegółowo przeanalizować polisę, plus dalej trzeba byłoby się skonsultować z ortopedą, czy jego zdaniem jest uszerbek i w jakim procencie.

   Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s