Zadośćuczynienie za uraz kręgosłupa- uraz biczowy vel smagnięcie batem. Czy należy się odszkodowanie i ile się należy?

Whiplash
autor: Bruce Blaus CC BY-SA 4.0

Uraz biczowy jest jednym z najczęściej występujących urazów będących konsekwencją wypadku, czy nawet stłuczki samochodowej. Jednocześnie jest to uraz, który na gruncie sporu z zakładem ubezpieczeń powoduje pewne problemy, a często nawet ubezpieczyciel odmawia wypłaty zadośćuczynienia (odszkodowania za szkodę na osobie).

Dlaczego o tym za chwilę.

Najpierw może przypomnijmy czym się charakteryzuje „whiplash” – smagnięcie biczem.

Do powstanie tego urazu dochodzi najczęściej w wyniku nawet drobnej stłuczki samochodowej. Stłuczka może być co prawda drobna, ale działające siły powodują gwałtowny i niespodziewany ruch kręgosłupa, najpierw głowa gwałtownie leci w jednym kierunku by za chwilę wrócić do pierwotnego położenia.

Ruch głowy jest podobny do ruchu końcówki bata przy jego smagnięciu (stąd nazwa), kłopot w tym, iż w wyniku tych gwałtownych niekontrolowanych zgięć może dojść do poważnego uszkodzenia tkanek.

Jako ze nie jestem ortopedą, neurologiem,ani nawet rehabilitantem, to odsyłam do poniższego linka, gdzie uraz ten został jak mniemam bardzo ładnie pod kątem fizjologicznym opisany.

Problem jaki wiąże się z tym urazem, to fakt, iż zmiany w tkankach nie są w żaden sposób widoczne na zdjęciach rtg ( nie odchodzi do uszkodzenia układu kostnego), czy w obrazie rezonansu magnetycznego MR.

Dla ubezpieczyciela sprawa jest więc dość oczywista, skoro nie ma urazu w dokumentacji medycznej, to nie ma szkody, nie ma tez odszkodowania.

Mimo tego poszkodowany cały czas odczuwa bóle szyi, głowy ma problemy z spaniem, często ból promieniuje do rąk. Mogą się pojawić wymioty, nudności, sztywnienie karku, drętwienie rak.

Słowem dużo nieprzyjemnych rzeczy.

Drugi problem jaki wiąże się z urazem biczowym, to fakt iż zwykle w wyniku działającej adrenaliny poszkodowany tuż po szkodzie nie odczuwa żadnej dolegliwości. Te najczęściej pojawiają się po kilku godzinach, na drugi dzień, czy kilka dni po wypadku gdy zgłasza się na SOR celem uzyskania pomocy.

I znów ubezpieczyciel może kwestionować związek między wypadkiem a szkodą skoro nastąpił tutaj rozstrzał czasowy między datą szkody a powstaniem dolegliwości.

Mimo iż brak tutaj twardych dowodów w postaci zdjęć dokumentujących uraz z ubezpieczycielem warto i nawet trzeba wejść w spór.

O ile zakład ubezpieczeń nie przyzna zadośćuczynienia lub przyzna je w niewielkim zakresie, to warto wystąpić na drogę sądową, gdzie dla każdego biegłego neurologa, czy ortopedy uraz ten jest chlebem powszednim i oczywistością.

Jakiego zadośćuczynienie można zatem się domagać. Po pierwsze zawsze wysokość zadośćuczynienia jest kwestią indywidualną, jednakże zwykle orzekany uszczerbek mieście się w przedziale od kilku do 10%. Co może się przedkładać na realne roszczenie o odszkodowanie na poziomie kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

Może Państwo mieliście tego typu nieszczęśliwą przygodę i jak wyglądała kwestia uzyskania odszkodowania od ubezpieczyciela?

autor: Bartosz Kowalak radca prawny w Kancelarii adwokacko radcowskiej Kacprzak Kowalak sp.p. w Poznaniu: http://kacprzak.pl/odszkodowania

Reklamy

247 komentarzy do “Zadośćuczynienie za uraz kręgosłupa- uraz biczowy vel smagnięcie batem. Czy należy się odszkodowanie i ile się należy?

 1. Witam właśnie córka była pasażerką samochodu poszkodowanego w kolizji auto sprawcy wjechało w tył samochodu, auto na złom, córka ma uraz mięśnia i ścięgna na poziomie szyi. Z SORU dostała skierowanie do ortopedy, jutro udajemy się co możemy oczekiwać z odszkodowania z oc sprawcy, córka cały czas zwija się z bólu

  Polubienie

  • Dzień dobry, Tak jak napisałem w artykule jest to rząd wielkości od kilku do kilkunastu tysiecy złotych, w zaleznosci od konsekwencji zdrowotnych. Niestety bardzo możłiwe, iz bez sądu się nie obejdzie.

   Polubienie

 2. Dzień dobry,
  Szukając odpowiedzi na pytania o odszkodowanie za uraz ‚smagniecia biczem’, trafiłam na Pana blog. Jestem 3 miesiace po wypadku, ubezpieczyciel wypłacił po miesiacu zadośćuczynienie w wysokości 1000 zł i na tym chce zakończyć sprawę. Oczywiście jest mowa o odwołaniu się i skierowaniu sprawy na drogę sądową. W tej chwili mam podejrzenie niestabilności kręgów i jestem po 1 wizycie u neurochirurga, który powiedział, że możliwe, że będzie konieczna operacja. Rozumiem, że warto ‚walczyć’ z ubezpieczycielem?

  Polubienie

  • Dzień dobry,

   Jezeli mamy niestabilnośc kręgów i nawet możliwośc operacji, to mamy do czynienia z dośc poważnymi konsekwencjami urazu biczowego.
   Gdzie 1000 zł ma się nijak do szkody.
   Szczerze mówiąc ja bym sobie odwołanie darował i szedł od razu do sądu. Ale oczywiscie można z tej drogi takze korzystać.

   Polubienie

 3. Witam. Właśnie dzisiaj mi PZU odmowiło wypłaty odszkodowania. Kierowca innego samochodu wjechał w tył mojego w wyniku czego uderzyłam z całej siły w zagłówek samochodu. Zgłosiłam się na SOR i skierowano mnie na prześwietlenie. Nie było żadnych urazów, ale bol okropny. Od 3 marca jestem na zwolnieniu lekarskim. Najpierw 2tyg, a teraz następne 2tyg. W kołnierzu miękkim i na lekach przeciwbólowych. Otrzymałam równiez skierowanie na rehabilitacje po konsultacje z ortopedą, który stwierdził naciągnięcie kręgosłupa.
  Dziś PZU podsumowało że uszczerbek na zdrowiu nie jest trwały tylko odwracalny i nie mogą mi wypłacić odszkodowania. Zaczeli mi sypac paragrafami itd Czy mam jakies szanse na odwołanie sie od ich decyzji? Pozdrawiam

  Polubienie

  • Dzien dobry,

   Być moze w drodze odwołania zaproponują Pani jakąs ugodę z niską kwotą, albo co bardziej prawdopodobne podtrzymają stanowisko.

   W sprawie urazów szyi, biczowych itp. polityka ubezpieczalni, i to wszystkich, jest taka aby odmawiać.

   Dlatego też realny jest tylko i wyłacznie sąd, ale według statystyk, które widziałem 95% spraw zwiazanych z urazem biczowym konczy się wyrokiem zasądzającym.

   Polubienie

   • Bardzo dziękuję za odpowiedź, Panie Bartoszu, a co w sytuacji, kiedy w mojej grupowej polisie są wyszczególnione tylko trwałe uszczerbki na zdrowiu? Czy mimo to mogę próbować się odwoływać?

    Polubienie

    • Pani Moniko,

     Trzeba oddzialić dwie sprawy:

     a) polisa grupowa- tutaj faktycznie moze byc kiepsko z roszczeniem,

     b) sprawa z Oc kierowcy, który spowodował wypadek- tutaj jak najbardziej zadośćuczynienie się należy

     Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s